Vine în vis, se simte, se-ntrezărește

în tremurul de buză, nechemată;

zorii o văd fugind de pe înalte creste

În amurgite cute de umbră zbuciumată.

Emană melancolicul parfum

al trandafirului din funerara vestejire;

se contopește în tămâie, se pierde-n fum

ca licărul luminii din privire.

Surata-înserărilor, îngândurată,

din adâncimea văii scânteiază;

fulger de rază orbitoare, ca o săgetată,

ce-n palidul azur se estompează.

Vision

de Rafael Obligado

Se sueña, se presiente, se adivina, 
estremécese el labio y no la nombra; 
el alba la ve huir de la colina 
velada entre los pliegues de la sombra.

Espira el melancólico perfume 
de la rosa en un féretro olvidada; 
se deshace en incienso, se consume 
a la rápida luz de una mirada.

Hermana de la tarde, pensativa 
en el fondo del valle resplandece; 
un instante deslumbra, y fugitiva 
en el pálido azul se desvanece.

Vizualizări: 127

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Felicitări pentru traducere!

Nu am cuvinte! Am urmărit traducerea în paralel. Un banal mulțumesc pt recunoștință nu spune nimic. Îmbrățișări, dragul meu Gabriel, și binecuvântări din Canada!

ps.

Mi-ar face o deosebită plăcere să postezi aceste traduceri și pe cele două situri ale mele! :))

Vă mulțumesc, d-nă Cristina Crețu!

Sărut dreapta! Îmbrățișări frățești și gânduri frumoase din Moesia Inferior, d-le Ichim!

ps.

Plăcerea va fi și din partea mea!

Insignă

Se încarcă...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

Zile de naştere

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ploaie şi lacrimi a utilizatorului Dan Mitrache
cu 36 minute în urmă
Utilizatorului Darie Giurgiu îi place postarea pe blog Ploaie şi lacrimi a lui Dan Mitrache
cu 36 minute în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog zi de intersecție a utilizatorului Dinca Valerian
cu 37 minute în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog În Epoca Luminilor difuze a utilizatorului gabriel cristea
cu 39 minute în urmă
Utilizatorului Darie Giurgiu îi place postarea pe blog În Epoca Luminilor difuze a lui gabriel cristea
cu 40 minute în urmă
gina zaharia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog boabe de mărgăritar a utilizatorului gina zaharia
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului gina zaharia îi place postarea pe blog Ritual a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 3 ore în urmă
Dinca Valerian a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog îngălbenește toamna a utilizatorului Dinca Valerian
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog Repetiție (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 3 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog îngălbenește toamna a utilizatorului Dinca Valerian
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog îngălbenește toamna a lui Dinca Valerian
cu 3 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Smochinul a utilizatorului Ovidiu G
cu 3 ore în urmă
Dinca Valerian a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog întuneric a utilizatorului Dinca Valerian
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog miros de vară a lui Dinca Valerian
cu 3 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Retrospecţie a utilizatorului Dan Mitrache
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog Retrospecţie a lui Dan Mitrache
cu 4 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog întuneric a utilizatorului Dinca Valerian
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog întuneric a lui Dinca Valerian
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog El a lui Darie Giurgiu
cu 5 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog În Epoca Luminilor difuze a utilizatorului gabriel cristea
cu 5 ore în urmă

© 2020   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor