Privește vara înapoi

Privește vara peste sat,
luându-și florile în poală,
rămâne bătătura goală
și râurile ce-au secat.

Porumbul tremură în vânt,
se cere protejat, acasă,
să-și pună aurul pe masă,
își pleacă rodul spre pământ.

Nu se arată niciun nor,
ciulinii sar uscați pe dealuri
și marea tristă, plânge-n valuri,
sub cerul sec, dogoritor.

Privește vara înapoi,
cu vină la câmpia arsă,
din trena-i caldă încet varsă,
răcoare-n lacrimi peste noi.
E. M.

Vizualizări: 33

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Tot nu știam ce poezie s-o mai învăț pe Prințesa mare, Anastasia (nepoțica mea), care în curând merge în clasa pregătitoare. Mi-ai dat o idee bună, Elena! Și nu e prima oară când îți fac o asemenea mărturisire. Ultima strofă (scrisă cu metafore alese) am să i-o explic eu,  că ea e receptivă și pricepe:)))

Drag popasul pe TĂRÂMUL COPILĂRIEI!

Dă-mi voie să privesc și eu înapoi... înspre vară! 

cu mare drag

Mii de scuze pentru întârzierea mesajului de mulțumire! Să-ți trăiască nepoțica, să crească mare, să fie sănătoasă să vă puteți bucura de frumusețea vieții! Mă bucur că acceptă să învețe versurile mele și promit că, atunci când voi avea volumul pentru copii, îi voi trimite cu mare drag un exemplar! Mulțumesc pentru popas și comentariu! Prețuire!!

Valeria Merca a spus :

Tot nu știam ce poezie s-o mai învăț pe Prințesa mare, Anastasia (nepoțica mea), care în curând merge în clasa pregătitoare. Mi-ai dat o idee bună, Elena! Și nu e prima oară când îți fac o asemenea mărturisire. Ultima strofă (scrisă cu metafore alese) am să i-o explic eu,  că ea e receptivă și pricepe:)))

Drag popasul pe TĂRÂMUL COPILĂRIEI!

Dă-mi voie să privesc și eu înapoi... înspre vară! 

cu mare drag

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog Erezia singurătății a lui Costel Zăgan
cu 5 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog aici acum a lui Darie Giurgiu
cu 10 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog aici acum a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 10 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog Ca-ntr-o matrioşka vie a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 29 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ca-ntr-o matrioşka vie a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 29 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog O dă pozei a utilizatorului Crinu Sorin Leşe
cu 43 minute în urmă
Mihaela Suciu a lăsat un comentariu pentru Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 53 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog Tu și ecoul a lui Tudor Cicu
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog bră țară a lui nicolae vaduva
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ca niște hoți trec anii! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 2 ore în urmă
Dolha Paul-Alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Castele de sare a utilizatorului Nikol MerBreM
cu 2 ore în urmă
Postări de log efectuate de Costel Zăgan
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Crinu Sorin Leşe
cu 3 ore în urmă
Dolha Paul-Alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Borcanul cu nasturi (4) a utilizatorului Dolha Paul-Alexandru
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Crinu Sorin Leşe îi place postarea pe blog Castele de sare a lui Nikol MerBreM
cu 3 ore în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog psalm cu rouă-nsângerată a utilizatorului dumitru ichim
cu 4 ore în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog aici acum a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 4 ore în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Toamnă fără ciocârlii a utilizatorului Tudor Cicu
cu 4 ore în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ca-ntr-o matrioşka vie a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 4 ore în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Start poet a utilizatorului Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă

frecvență trafic

© 2017   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor