Într-o zi prințesa  iarnă

În rochița de zăpadă

S-a gândit c-ar fi mai bine

Să ia tot ce-i aparține

Și să fugă pe coline.

Să n-o prindă surioara,

Zâna-n verde  -  primăvara, 

Să-i topească dintr-o dată

Rochia albă curată

Cu fulgi mari, de ea brodată.

Fuge iute și nu-i pasă,

Dar e-un pic invidioasă

Fiindcă sora cea  frumoasă

Parcă e împărăteasă,

Poart-o mantie-nflorată

Chiar de mâna ei pictată.

Iarnă-i spune: soră dragă,

Am plecat în lumea largă,

Acum este vremea ta

Vezi, ai grijă și nu sta,

Bucură-i pe toți cu flori

Fluturi, soare, sărbători.

De-o să-mi fie dor de voi

Mă-ntorc repede-napoi

Și de-l întâlnesc pe drum

Vi-l  aduc pe Moș Crăciun.

Vizualizări: 43

Răspunsuri la Aceste Discuţii

O prințesă care știe să cedeze elegant, iar în final descoperim că este și darnică! 

O poezie pe care ne-o oferi de 1 Martie, un dar frumos și sensibil. Mulțumesc, Angelina!

Candoare, dăruire, prospețime și frumusețe!

Am citit cu bucurie și drag

Mulţumesc, Mihaela! Drag, popasul tău! Să ai parte de o primăvară frumoasă!

Mihaela Suciu a spus :

O prințesă care știe să cedeze elegant, iar în final descoperim că este și darnică! 

O poezie pe care ne-o oferi de 1 Martie, un dar frumos și sensibil. Mulțumesc, Angelina!

Valeria, mi-a fost dor de voi toţi.. Scriu din ce în ce mai rar. Mi-am propus să scot o carte de poezii pentru copii, sper să şi reuşesc. Mulţumesc pentru gândul frumos lăsat aici,  la portiţa copilăriei. Te mai aştept!

Valeria Merca a spus :

Candoare, dăruire, prospețime și frumusețe!

Am citit cu bucurie și drag

Insignă

Se încarcă...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Rădița Răpeanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 5 ore în urmă
Postare de log efectuată de Ionel Mony Constantin
cu 6 ore în urmă
Postare de log efectuată de Cristian Je
cu 6 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 8 ore în urmă
Simion Cozmescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului Laura Cozma îi place postarea pe blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Ana Cîmpeanu îi place postarea pe blog iartă-mă dacă te-am tăcut... a lui paparuz adrian
cu 10 ore în urmă
Ioniţă Gabriela a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog Cenaclul din cer a lui Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog Epitaf - in memoriam, Ion Lazăr da Coza - a lui Rădița Răpeanu
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog Liric a lui Cristian Je
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 12 ore în urmă
Pop Dorina a contribuit cu răspunsuri la discuţia In Memoriam a utilizatorului George Gîtlan
cu 16 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 16 ore în urmă
Rădița Răpeanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cenaclul din cer a utilizatorului Costel Zăgan
cu 16 ore în urmă
Veronica P. L. a contribuit cu răspunsuri la discuţia In Memoriam a utilizatorului George Gîtlan
cu 17 ore în urmă
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Epitaf :( a utilizatorului Rădița Răpeanu
cu 17 ore în urmă
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cenaclul din cer a utilizatorului Costel Zăgan
cu 17 ore în urmă
Postarea de blog a utilizatorului gabriel cristea a fost prezentată
cu 17 ore în urmă

© 2020   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor