Clipa mult aşteptată a sosit! Afişăm cu drag rezultatele Concursului „Alb hoinar – ediţia a II-a”, concurs desfăşurat pe Site-ul literar-artistic ÎNSEMNE CULTURALE, în perioada 19 ianuarie – 28 februarie, 2016.
       Întâi să dăm „cuvânt” cifrelor existente la ora acestui bilanţ. Aşadar:
       – 36(-3) poezii;
       – 25(-1) proze;

– patru piese de teatru;
       – trei eseuri;
       – 30 membri au notat poezii;
       – 19 membri au notat (şi) proza;
       – 13 membri au notat (și) piesele de teatru;
       – 17 membri au notat (și) eseurile;

– 1180 vizite la Regulament;
       – 5020 vizite pe pagina unde s-au postat şi notat poeziile;
       – 2273 (590 pag I + 247 pag II + 357 pag III + 59 pag IV + 1020 pagina de vot) vizite pe paginile unde s-au postat şi notat prozele;

– 536 vizite pe pagina unde s-au postat şi notat piesele de teatru;
       – 564 vizite pe pagina unde s-au postat şi notat eseurile;
       – 9573 vizite în total.
       Cifrele, cu toată modestia, impresionează!

Avem sub ochi clasamentele pentru cele patru secţiuni. Neîndoielnic, ierarhizările au născut şi vor naşte controverse. Arareori ne place oglinda prin care ne văd ceilalţi. Durerea aceasta trebuie să ne bucure! Înseamnă că suntem vii, că ne pasă de ceea ce creăm, că uneori parcă scriem cu propriul sânge, jertfindu-ne chiar sănătatea, prietenii, relaţiile etc., deşi a face literatură în ziua de azi e mult mai puțin decât o „vânare de vânt”…

În alcătuirea clasamentelor, pe lângă votul membrilor, au fost cooptaţi în juriu, alături de mine, Ion Lazăr da Coza, preşedintele juriului şi cofondatorul acestui site, scriitoarea, cu pulbere de aur în cerneala cu care scrie, Veronica Pavel Lerner, apoi un administrator-editor, care s-a dovedit a fi foarte aplicat în comentarii şi aprecieri, o numesc aici pe prof. Ana Cîmpeanu, dar şi pe Mihaela Popa, o poetă a esenţelor delicate. Lor le aducem mulţumiri speciale! De aceleaşi mulţumiri are parte şi coordonatoarea concursului, poeta Vasilisia Lazăr (da Coza), cofondatoare, o furnicuţă pe cinste căreia îi datorăm şi cele douăsprezece frumoase diplome oferite, virtual, premianţilor!...

A vota… Complicat demers! Şi ingrat!… Când ne apucăm să votăm (discutăm aici doar despre cei care votează cu bunăcredinţă), ridicăm rugi, invocăm muze, moaşte, sfinţi, înaintaşi din Parnas, numai să ne iasă aprecierea cât mai aproape de realitate. Citim, recitim, notăm, renotăm… Şi când credem că am atins perfecţiunea, facem public clasamentul nostru… Ghinion! Tocmai atunci te miri cum de ai nedreptăţit atât de crunt – fie din neatenţie, prostie, generozitate ori zgârcenie – pe X sau pe Y… În zadar, mortul de la groapă nu se întoarce! Şi totuşi a vota este un gest de generozitate şi de respect colegial!... Excepţie fac acei care îşi doresc, dar, efectiv, nu pot vota! Chiar şi lor le mulţumim!

Pentru a transparentiza şi mai mult procesul de votare, facem următoarea propunere: Premianţii prezentului concurs să fie cooptaţi în juriu pentru concursul viitor! Cooptarea se face doar cu acceptul liber exprimat al celei/celui în cauză. Cum sunt patru secţiuni şi doar trei locuri în juriu, prioritate vor avea premianţii de la secţiunile Poezie, Proză, Dramaturgie.

Şi din acest concurs vom face o carte virtuală pe care să o aşezăm la loc de cinste pe raftul BIBLIOTECII DIGITALE a site-ului, alături de celelalte bijuterii. Textele nu vor fi corectate.
        Pentru că sunteţi frumoşi, daţi-mi voie să vă îmbrăţişez cu drag!
        Felicitări tuturor!

Ion Lazăr da Coza 

Clasamentele:

(Acestea sunt fotografii și pot fi descărcate.)

Regulamentul: AICI

AICI s-au votat cele 36 de poezii înscrise

AICI s-au votat cele 25 de proze înscrise

AICI  s-au votat cele 4 piese de teatru înscrise

AICI s-au votat cele 3 eseuri înscrise

Diplomele:

Poezie:

Locul I (Enea Gela): AICI

Locul II (Simion Cozmescu): AICI 

Locul III (Valeria Merca): AICI 

Proză:

Locul I (Ioniță Gabriela): AICI 

Locul II (Angela Dina): AICI

Locul III (Camelia Ardelean): AICI

Dramaturgie:

Locul I (Carmen-Bernadeta Anghel): AICI

Locul II (Elena Agiu-Neacșu): AICI

Locul III (Dante Esperanza): AICI  

Eseu:

Locul I (Enea Gela): AICI

Locul II (Elena Agiu-Neacșu): AICI 

Locul III (Carmen-Bernadeta Anghel): AICI 

Vizualizări: 2973

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Camelia, mă opresc aspra unui aspect din comentariul tău.

Mă iei la rost și întrebi în stânga și în dreapta de ce ți-am dat șase. Dar de ce nu te întrebi dacă zecele ăla chiar l-ai meritat??? Un alt aspect, din câte îmi amintesc, în votul tău au predominat notele 5 și 6! În viziunea ta, nicio creație nu a meritat 8,9 sau 10? Oare astfel nu ți-ai favorizat creațiile? Întreb, doar. 

Camelia Ardelean a spus :

[...]M-am bucurat, de asemenea, să văd că notele pe care le-am obținut, atât la poezie, cât și la proză, sunt relativ echilibrate, respectiv de la 7 la 10, cu două mici excepții: Valerian Bedrule, care mi-a dat 4 la poezie, dar pentru care îi mulțumesc sincer! Data trecută mi-a dat 3, asta înseamnă că a constatat o evoluție, ceea ce mă bucură; sper că data viitoare îmi va da 5, apoi 6 și tot așa...! :-)) A doua excepție este nota d-lui da Coza (6), tot la poezie, în contradicție totală cu nota celorlalți jurați, ce m-a frapat și amuzat (într-un fel), fiindcă m-a „văzut“ la un singur punct diferență de poezia de pe ultimul loc, care a obținut, în cea mai mare parte, note foarte mici! Mi-a trecut însă „șocul”, văzând că mai sunt și alții în situația mea! Asta e, gusturile nu se discută și trebuie să acceptăm acest lucru! :-)

[... ]

stimaţii mei colegi,

- treaba membrilor juriului a fost colosală. şi-au făcut treaba cu responsabilitate şi trebuie să le mulţumim.

- în ceea ce priveşte propunerea mea ca EU SĂ NU_MI POT VOTA PROPRIUL TEXT observ că foarte mulţi sunt de acord cu asta, dar sunt unii care spun că votarea propriului text nu are de a face cu media. total greşit. da, are de a face şi încă foarte mult. fiecare sutime, zecime contează la media generală. în funcţie de sutimile cu pricina se alcătuieşte clasamentul, ori locul unu nu-i egal cu locul trei sau patru.-

- unii au înţeles greşit propunerea spunând că va scade numărul  de votanţi. nu , nu scade cu nimic pentru că acel votant votează toate  textele aflate în concurs, mai puţin al lui.

- scoaterea la suprafaţă a notelor şi numelor celor care participă la concurs trebuie făcută după STOP VOT. în felul acesta nu se "copiază" notele şi nici nu înfluienţează notarea. a fost un text foarte slab notat cu note de 1-2-3 dar s-au găsit şi "specialişti" care l-au notat cu7- 8 şi 9. şi atunci cum se poate menţine echilibrul mediei de final?. 

sper că normele următorului concurs vor fi mult mai obiective.

felicitări tuturor!

toţi am avut de câştigat chiar dacă nu toţi am luat diplome.

Eu am spus că va scade numărul de votanţi ca replică la ce a propus un coleg: să nu mai voteze concurenţii.
Spuneţi că au votat unii texte cu 1-2-3, iar alţii aceleaşi texte cu 7-8-9. Asta arată că votanţii nu s-au inspirat unii de la alţii. Poate au fost câteva excepţii.

Încă nu am făcut un clasament fără autonotare, dar formaţia mea de matematician îmi spune că nu poate în acest caz să se inverseze locul unu cu trei-patru cum afirmaţi!

Cam prea multe suspiciuni. Au fost câteva cazuri de scăpări la votare (creaţii sărite), dar afişându-le colegii au observat şi au anunţat pe respectivii chiar şi pe mesaje private sau direct. Prin noua metodă va fi mai multă muncă pentru anumite persoane de apelări şi răsapelări. Şi dacă după afişarea clasamentului şi bineînţeles a votării cineva reclamă că s-a citit greşit nota lui, se va modifica clasamentul!?

Eu încă o dată apreciez că sistemul de notare a fost destul de bun şi altfel ne vom lega la cap dacă nu ne doare.
teodor dume a spus :

stimaţii mei colegi,

- treaba membrilor juriului a fost colosală. şi-au făcut treaba cu responsabilitate şi trebuie să le mulţumim.

- în ceea ce priveşte propunerea mea ca EU SĂ NU_MI POT VOTA PROPRIUL TEXT observ că foarte mulţi sunt de acord cu asta, dar sunt unii care spun că votarea propriului text nu are de a face cu media. total greşit. da, are de a face şi încă foarte mult. fiecare sutime, zecime contează la media generală. în funcţie de sutimile cu pricina se alcătuieşte clasamentul, ori locul unu nu-i egal cu locul trei sau patru.-

- unii au înţeles greşit propunerea spunând că va scade numărul  de votanţi. nu , nu scade cu nimic pentru că acel votant votează toate  textele aflate în concurs, mai puţin al lui.

- scoaterea la suprafaţă a notelor şi numelor celor care participă la concurs trebuie făcută după STOP VOT. în felul acesta nu se "copiază" notele şi nici nu înfluienţează notarea. a fost un text foarte slab notat cu note de 1-2-3 dar s-au găsit şi "specialişti" care l-au notat cu7- 8 şi 9. şi atunci cum se poate menţine echilibrul mediei de final?. 

sper că normele următorului concurs vor fi mult mai obiective.

felicitări tuturor!

toţi am avut de câştigat chiar dacă nu toţi am luat diplome.

Domnule Dume, dacă un votant ar nota toate textele, mai puțin textul lui, ne-am da seama în secunda doi care e textul lui. Nu mi se pare normal. Apoi vine un concurent care a participat la concurs și votează 35 texte din 36. Vine unul care nu a participat și votează 36. Nu, nu e normal. Iar nota pe care și-o acordă lui e chiar nesemnificativă ca pondere în media finală. O să experimentăm pe cineva care și-a acordat 10 și o să vedeți că are dreptate domnul Bidulescu.

D-l Bidulescu are dreptate din pdv matematic. Tot matematic, procentul cu care participa autonotarea e foarte mic, dar nu e zero. Daca voturile sunt invizibile si autonotarea nu exista, nu se schimba rezultatele prea mult , dar perceptia concurentilor (care e un factor extrem de important) va fi alta si oamenii vor ramane cu perceptia  ca s-a facut tot ce era posibil ca sa se minimizeze erorile (eroarea mica data de autonotari va deveni zero).

De altfel, D-l Ion da Coza  a scris aseara (asa am inteles eu) ca la viitorul concurs votarile vor fi secrete si ca nu va mai exista autonotarea, iar la sfarsit se vor afisa toate rezultatele.

Vasilisia Lazăr (da Coza) a spus :

Domnule Dume, dacă un votant ar nota toate textele, mai puțin textul lui, ne-am da seama în secunda doi care e textul lui. Nu mi se pare normal. Apoi vine un concurent care a participat la concurs și votează 35 texte din 36. Vine unul care nu a participat și votează 36. Nu, nu e normal. Iar nota pe care și-o acordă lui e chiar nesemnificativă ca pondere în media finală. O să experimentăm pe cineva care și-a acordat 10 și o să vedeți că are dreptate domnul Bidulescu.

doamna vasilisia,

recent a avut loc un concurs asemănător pe un alt site şi participanţii au votat toate textele mai puţin textul lor.

desconspirarea numelui votantului şi notelor date a fost făcută numai după oprirea votului. păi cum cineva ca să-şi de-a seama cine sunt dacă nu îmi apare numele şi nota? numele meu şi nota o ştie doar organizatorul care cred eu nu dă cu "CIOCUL", pt. că nu ar avea interes.

şi foarte normal este , într-un concurs, ca EU SĂ NU_MI POT VOTA TEXTUL, iar notele şi numele votanţilor să fie afişate doar după STOP VOT.

- referitor că nota acordată la propriul text NU ESTE SEMNIFICATIVĂ nu aveţi dreptate. niciodată 6 nu poate fi egal cu 10. fiecare sutime contează în final pt. întocmirea clasamentului, dacă acesta este obiectiv.da, matematic vorbind, diferenţa nu este mare dar totuşi există. dar de ce să existe suspiciuni?

- votul şi numele votantului la VEDERE înaintea încheierii operaţiunii de vot influenţează  foarte mult

iată un segment dintr-.un regulament conceput recent pt. un concurs de poezie.

"Poeziile înscrise în concurs vor fi notate de public cu note între 1 şi 10, cu eventuale fracţiuni zecimale (de ex.: 7,5, 7,8, dar nu 7,75). 
Poate vota oricine are un cont valid pe site cu nivelul minim de acces 0. Nu vor fi admise voturile trimise de pe conturile deschise după postarea anunţului. Concurenţii pot vota, dar nu vor putea vota pentru textele proprii."

nu intru în polemică. am vrut doar să ajut având experienţa altor concursuri.

Pentru a fi împăcat şi d-l Dume:

Presupunem că toată lumea a notat cu 6 (votanţi şi cei patru din juriu) şi un singur concurent şi-a notat lucrarea lui cu 10.

Sunt 33 poezii. Facem media: 32*6+10 = 202; 202:33= 6,10; 6,10+6+6+6+6= 30,10

30,10:5= 6,o2.

Dacă şi acel concurent acordă lui tot 6, media finală este 6.

Deci diferenţă de 2 sutimi.

Clasamentul la poezie: 8,58; 8,47; 8,26; / 8,06.

Clasamentul la proză: 8,97; 8,84; 8,74; / 8,68.

Clasamentul la dramaturgie: 8,40; 8,03; 7,10; / 5,83.

Clasamentul la eseu: 8,49; 8,03; 6,27.

Schimbă cu ceva clasamentul, 2 sutimi?

Contează aşa puţin pentru că fiecare membru al juriului echivalează cu 33 votanţi.

33*5= 165. Deci nota unui votant este a 165 parte din media finală.

Corect, d-le Bidulescu! Am spus asta în nenumărate rânduri. Îmi place însă mult metoda propusă de d-l Emil Dumitru și cred că o vom experimenta la concursul următor, însă cine crede că un 10 acordat propriei creații își poate aduce familia să voteze. :)) S-a mai întâmplat. Românul e inventiv. De aceea spuneam că actualul sistem de vot ne ajută să ne cunoaștem și din alte privințe. :) 

Felicitări tuturor!

Înțeleg ce spuneți , d-le da Coza!  Am pus o întrebare retorică , nicidecum cerințele la care faceți referire... Consider că într-un concurs, mai ales când citești mai multe texte,  mintea se substituie cumva inimii; așteptările sunt mari, nu simți, poate, întrutotul cele transmise de autor... Mă fac „vinovată” de aceasta și eu, căci acum, recitind poeziile premiate, separat, în liniște, mi se par mult mai valoroase decât la prima, a doua lecturare.

Ion Lazăr da Coza a spus :

În alcătuirea juriului am ținut cont, în foarte mare măsură, de notorietatea celui invitat. (Multe personalități refuză să vină în juriu!) Ar fi cel puțin deplasat să-l întreb pe un posibil jurat despre afinitățile sale literare. Cum ar suna: „Ești ultra-avangardist? Vino în juriu! // A... ești neoromantic? Stai pe tușă! // Cum, nu ești douămiist?! Valea! etc.” 

Jurații sunt și ei oameni... ca oameni sunt supuși greșelii... au gusturi, volens-nolens, personale... nu-s balanțe de farmacie... și să fim realiști, eu, ca jurat, să-mi justific cele 64 de note acordate - chiar n-am omorât pe nimeni ca să primesc o așa pedeapsă... :))

Violeta, te rog, fă un experiment - revotează astăzi poeziile și apoi compară-ți notele!

Prețuire,

Deminescu Violeta a spus :

Foarte bine, d-le da Coza! 

Simioane, ai exprimat bine ceea ce aș fi spus și eu.  Desigur, toți suntem subiectivi, dar juriul trebuie să fie extrem de obiectiv.

O întrebare pentru juriu: la ce s-a raportat evaluarea celor trei: Eminescu, Nichita, ori la poeziile înscrise în concurs? Pentru că, la același text,  notele înregistrează diferențe foarte mari.

Din start spun că nu accept note cu zecimale!!! Puneți-vă în locul celor care fac calculelelele! :(((

Am urmarit discutiile desfasurate aici dupa afisarea rezultatelor si sunt de acord cu votul anonim si cu ne-votarea creatiilor proprii. Este adevarat ca nu toti suntem altruisti si mai este adevarat ca nu toti agream un anumit tip de poezie, asta vazandu-se clar din notarile votantilor, de aceea cred ca nu ar trebui sa existe loc de intristari. Cred, deasemenea, ca ar trebui sa se tina cont de greseli ( mai ales gramaticale)  care ar trebui depunctate, cine doreste sa participe la un concurs literar este primordial sa trimita textele corectate. Am participat la concursuri la care textele cu greseli  erau excluse din start, autorul isi asuma ceea ce trimite.

Multumesc celor ce m-au votat, chiar daca le-a placut sau nu, multumesc juriului pentru punctaj ( am o nota de 8 si una de 9 acolo, pe langa doua note mai slabe, dar cum spuneam, nu putem scrie pe gustul tuturor :)  ).

Va doresc tuturor o primavara senina! Sa ne gasim cu bine aici!

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

DONAȚII

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII

la: RO82RZBR0000060016707555

titular cont: Lazăr Vasilisia (Raiffeisen Bank)

Donatori (nume sau pseudonim),

începând cu sept. 2019:

Mica - 260 lei

Valeria Merca - 250 lei

Tudor Cicu - 300 lei

Activitatea Recentă

Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Xes a utilizatorului Cristian Je
cu 4 ore în urmă
Ionel Mony Constantin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Zarul a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 4 ore în urmă
Ionel Mony Constantin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mă înfior a nu ştiu cat-a oară a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 4 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sub unduiri de sălcii dunărene a utilizatorului Gabriel Cristea
cu 4 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog preludiu a utilizatorului Djamal mahmoud
cu 4 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog urma perlelor arse a utilizatorului gina zaharia
cu 4 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nocturnă a utilizatorului Tudor Cicu
cu 5 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Pierduți pe o planetă albastră a utilizatorului Cristian Je
cu 5 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Navigatori a utilizatorului Camelia Ardelean
cu 5 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ne vedem la primăvară! a utilizatorului Gabriel Cristea
cu 5 ore în urmă
Batmindru Lucia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Să aştept? Aşteaptă-mă! a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 7 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cerul importă îngeri a utilizatorului Lavinia Elena Niculicea
cu 7 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog IV. Redescoperirea ancestralului - fragment din poemul ,,Ecouri neolitice'' a utilizatorului Gabriel Cristea
cu 8 ore în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Prizonier în buclă temporală a utilizatorului Cristian Je
cu 10 ore în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Xes a utilizatorului Cristian Je
cu 10 ore în urmă
Cristian Je a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Xes a utilizatorului Cristian Je
cu 11 ore în urmă
Cristian Je a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Xes a utilizatorului Cristian Je
cu 11 ore în urmă
cu 11 ore în urmă
Postare de log efectuată de Cristian Je
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Lidia Pervu îi place postarea pe blog De la o stare la alta a lui Lidia Pervu
cu 12 ore în urmă

© 2019   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor