ZĂGAN, COSTEL

Cezeisme/Costel Zăgan,- Botoșani

Axa, 2008, mai, 1

ISBN: 978-973-660-304-4

821.135.1-1

Hiper-prefață

Misiunea oricărui critic este aceea de a explica apariția poeților, patronați de muza Clio, sensibil receptor al graiului zeilor.Astăzi, statutul poetului pare, în mare măsură, subordonat preocupărilor de a re-scrie ceea ce au compus predecesorii.

În lumile vechi, poetul era un meseriaș, o porta-voce prin care trecea șoapta zeului. Acum este un lucrător cu foarfeca, creator de colaje cumpănite de cuvinte, nu de imagini,

... În logica lui Costel Zăgan, negativul se  valorifică prin acceptarea unirii contrariilor, prin ideea că antiteza este viață și prin îndepărtarea negativului morții, bătrâneții și  sărăciei cu ajutorul cuvintelor, cu care eludează sfârșitul.

.....................................................................................................................................................                                                                                                       NOEMI BOMHER

DECALOG ÎN DESTRĂMARE

Ajungă-i zilei răutatea ei

și mie fericirea de-a fi trist

nevoie n-am de votcă sau femei

sunt singur Doamne deci exist

Dă-mi fericirea de-a fi trist

e pâinea mea cotidiană

iar dacă nu e nu insist

tratează-mă cu altă rană

E pâinea mea cotidiană

nevoie n-am de votcă sau femei

dar și singurătatea trece-n goană

ajungă-i zilei răutatea ei

Și mie fericirea de-a fi trist

mă sinucid iubito deci exist

Costel Zăgan 

Vizualizări: 44

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Felicitări, dragul nostru!

Vizitează, te rog, această pagină: LIBRĂRIA ONLINE, poate vrei să mutăm/prezentăm și acolo această carte, înspre vânzare.

da Coza

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Neliniști a lui Aurel Conțu
cu 5 minute în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Neliniști a utilizatorului Aurel Conțu
cu 5 minute în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Aer a utilizatorului Roberta Suri
cu 9 minute în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog tata a lui Darie Giurgiu
cu 10 minute în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Perfuzie cu magia candorii a utilizatorului chindea maria elena
cu 15 minute în urmă
Tudor Cicu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cântec pentru ursitoare a utilizatorului Tudor Cicu
cu 35 minute în urmă
Ana Cîmpeanu şi Aurel Conțu sunt acum prieteni
cu 38 minute în urmă
Tudor Cicu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Impresii din călătoria în Grecia (V) a utilizatorului Tudor Cicu
cu 43 minute în urmă
Ana Cîmpeanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Boabe de rouă a utilizatorului Silvia Filip
cu 48 minute în urmă
Ion Lazăr da Coza a contribuit cu răspunsuri la discuţia Impresii din călătoria în Grecia (V) a utilizatorului Tudor Cicu
cu 53 minute în urmă
Ana Cîmpeanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Aer a utilizatorului Roberta Suri
cu 54 minute în urmă
Utilizatorului Ana Cîmpeanu îi place postarea pe blog Să simțim românește a lui gina zaharia
cu 1 oră în urmă
Ana Cîmpeanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Să simțim românește a utilizatorului gina zaharia
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Perfuzie cu magia candorii a lui chindea maria elena
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Rondelul oaselor ce dor a lui Ionel Mony Constantin
cu 1 oră în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondelul oaselor ce dor a utilizatorului Ionel Mony Constantin
cu 1 oră în urmă
Valerian Bedrule a contribuit cu răspunsuri la discuţia Impresii din călătoria în Grecia (II) a utilizatorului Tudor Cicu
cu 1 oră în urmă
Lui gina zaharia i-a plăcut discuţia Impresii din călătoria în Grecia (III) a lui Tudor Cicu
cu 1 oră în urmă
Roberta Suri a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Aer a utilizatorului Roberta Suri
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog e trendy a lui Ana Ardeleanu
cu 1 oră în urmă

frecvență trafic

© 2017   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor