Sinonimul cuvântului „flașnetă” este, îndeobște, „caterincă”, mai rar „minavet”. Mai întâlnim flașnetari în filmele de epocă, sau în cele care oglindesc un astfel de răstimp. Îi vedem purtând micuța orgă mecanică agățată cu o curea pe după gât cum se uită galeși în ochii trecătorilor să vadă nu neapărat dacă aceștia intenționează să cumpere un bilet smuls de nelipsiții peruși, cât mai degrabă dacă li se luminează fața la auzul unui vals izvorât din cutia magică. Astăzi, am crede că mai descoperim flașnetari doar la restaurantele cu patroni ce au gust pentru artă, ori la evenimente simandicoase, unde sunt prezentați ca niște artefacte extraterestre. Dar oare e așa? De exemplu, politicienii nu fac „caterincă”? Mulțumesc pentru că-mi dați dreptate! Însă ei nu sunt flașnetari, ci panglicari veroși ce scot pe gușă „melodia” din rola de hârtie perforată – platforma-program a partidului, iar această rolă o schimbă după cum reevaluează situația de moment, fără a se uita măcar o clipă în ochii trecătorilor/alegătorilor. În pustiu cu ei! Noi, hai să ne întoarcem la flașnetarii veritabili, acei flașnetari coborâți din alt veac și care mai hălăduiesc prin romantice burguri, iar atunci când treci pe lângă ei, când le stai în preajmă, te umpli, pur și simplu, de hieratic. Unul dintre acești sublimi risipitori de suflet-lumină e și poeta Angelina NĂDEJDE, care, în cartea sa digitală, Vals în toamna vieții, ne oferă poezie adevărată, și nu snobisme ultra-hiper-cripto-postmoderniste, practicate, la urma urmei, de panglicarii literari.

Vă invit să intrăm în burgul poeziei pentru a o găsi (și) pe Angelina NĂDEJDE!

 

Vizualizări: 1664

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Mulțumesc dragă doamnă,

Magnolie-nflorită-n toamnă! Nuța Istrate Gangan!

Nuta Istrate Gangan a spus :

felicitari, draga doamna:)

Domnule da Coza, eu am avut norocul să vă întâlnesc! Să găsesc aici pe Însemne Culturale oamenii de care aveam nevoie.

Sub aparența  dură a dumneavostră am descoperit un munte de bunătate! Nu mai vorbesc de răbdarea și profesionalismul cu care mi-ați călăuzit pașii spre poezie.

Voi ține cont de tot ce mi-ați sugerat în legătură cu tipărirea (asta dacă se va face)!

 Cuvintele sunt prea puține să vă pot arăta prețuirea mea!

Vă mulțumesc!



Ion Lazăr da Coza a spus :

Am avut norocul de a urmări apariția unei stele pe firmamentul poeziei. Acceptând ideea că nimeni nu este infailibil, cu atât mai mult în domeniul artei, tu, Angelina Nădejde, te-ai lăsat îndrumată de către prieteni (dovedind în felul acesta că ești un caracter puternic!), astfel ai evoluat extrem de frumos. Și iarăși am avut noroc, Angelina, citindu-ți manuscrisul. Poeziile tale capătă un plus de valoare citite una după alta.

Pentru tipărire, îți recomand să păstrezi circa 80 de poezii, și să dai viziunea ta asupra întregului. Lisia ți-a cules toate poeziile de pe blog, nu ne permitem altfel, dar trebuie să ții cont că una e spațiul virtual și alta e hârtia.

Felicitări pentru această reușită!

Mulțumesc albinuțelor pentru „fagurele” oferit cititorilor!

Drag de toți,

  da Coza

Iris, mereu am așteptat cu drag popasul tău în poezia mea! Și mereu ai trecut lăsând un cuvânt bun și raze de speranțe! Mulțumesc!

Mulțumirile mele  Lisiei, Ginei, întregii echipe ce s-a ostenit și a făcut posibilă această realizare!

iris marinov a spus :

Mă bucur că te-am cunoscut în acest burg al poeziei, sensibila noastră prietenă. Ca întotdeauna, aprecierea mea, sinceră! Lisiei, pentru minunata prezentare, şi aşa cum ai spus tu, profesioniştilor cuvântului!

Angelina, draga mea, am lucrat cu drag la cartea ta. Cum spunea și Ion, poeziile tale, citite una după alta, capătă un plus valoric. Ești originală, caldă, bună, sensibilă. Apreciez consecvența, receptivitatea, deschiderea și dorința ta de a te desăvârși ca poetă. Toate acestea la un loc au făcut ca să apară acest minunat volum, de care, azi, ne bucurăm cu toții. Mă bucur ori de câte ori pot dărui o bucurie cât de mică cuiva.

Iartă-mă că am uitat să merg și în grupul concursurilor să aduc în carte și poezia cu care ai câștigat un premiu, dar promit că atunci când vei hotărî să-ți tipărești cartea, nu voi mai uita de ea. Sper ca acest lucru să se întâmple cât mai repede. Te putem ajuta în acest sens.

Deocamdată o să aduc poezia lipsă aici:

Dacă tu, femeie, n-ai fi existat

 

Ciută rătăcită ar fi fost bărbatul,

Fără mângâierea ierbii din răzor,

Disperată cursă, unde alergatul

Sport de unul singur, necâştigător.

 

Ar fi fost pădure, fără lăcrămioare,

Neiubite trupuri, nesfârşit algor,

Despletite ramuri de frunziş şi floare

Infinite toamne, deprimant decor.

 

Foc fără scânteie, fără de sclipirea

Tainicilor clipe de trăiri în doi,

Vrajă fără leacuri unde teurgia

N-ar putea să pună vieţilor altoi.

 

Ar fi fost arcuşul, văduv de vioară,

Nenuntită clipa întâlnirii lor,

Vals de unul singur ce te înfioară,

Cântecul funebru, scris în re minor.

 

Ce-ar fi fost bărbatul singur în iubire?

Un actor ce-şi joacă ultimul său rol,

Monolog pe scenă, tristă amăgire,

Casa e închisă, teatrul este gol.

 

Ce este cu tine? Este primăvară!

Simfonia lumii în culori şi-n cânt,

Viaţă, împlinire-n formă inelară,

Tot ce-i fără tine, puse într-un cuvânt.

Femeie!

Felicitări, Angelina! Te iubim!

 

Ce-ar fi fost Însemne, Lisia, fără tine?

 

Ar fi fost arcușul văduv de vioară

Nenuntită clipa întâlnirii lor,

Vals de unul singur ce te înfioară,

Cântecul funebru, scris în re minor.

 

 Ce este cu tine? Este primăvară!

Simfonia lumii în culori şi-n cânt,

Viaţă, împlinire-n formă inelară,

Tot ce-i fără tine, puse într-un cuvânt.

Lisia!

Mulțumesc pentru toată osteneala ta! Nu cred că-mi mai găsesc cuvintele! 

 Și eu vă iubesc!



Vasilisia Lazăr (da Coza) a spus :

Angelina, draga mea, am lucrat cu drag la cartea ta. Cum spunea și Ion, poeziile tale, citite una după alta, capătă un plus valoric. Ești originală, caldă, bună, sensibilă. Apreciez consecvența, receptivitatea, deschiderea și dorința ta de a te desăvârși ca poetă. Toate acestea la un loc au făcut ca să apară acest minunat volum, de care, azi, ne bucurăm cu toții. Mă bucur ori de câte ori pot dărui o bucurie cât de mică cuiva.

Iartă-mă că am uitat să merg și în grupul concursurilor să aduc în carte și poezia cu care ai câștigat un premiu, dar promit că atunci când vei hotărî să-ți tipărești cartea, nu voi mai uita de ea. Sper ca acest lucru să se întâmple cât mai repede. Te putem ajuta în acest sens.

Deocamdată o să aduc poezia lipsă aici:

Dacă tu, femeie, n-ai fi existat

 

Ciută rătăcită ar fi fost bărbatul,

Fără mângâierea ierbii din răzor,

Disperată cursă, unde alergatul

Sport de unul singur, necâştigător.

 

Ar fi fost pădure, fără lăcrămioare,

Neiubite trupuri, nesfârşit algor,

Despletite ramuri de frunziş şi floare

Infinite toamne, deprimant decor.

 

Foc fără scânteie, fără de sclipirea

Tainicilor clipe de trăiri în doi,

Vrajă fără leacuri unde teurgia

N-ar putea să pună vieţilor altoi.

 

Ar fi fost arcuşul, văduv de vioară,

Nenuntită clipa întâlnirii lor,

Vals de unul singur ce te înfioară,

Cântecul funebru, scris în re minor.

 

Ce-ar fi fost bărbatul singur în iubire?

Un actor ce-şi joacă ultimul său rol,

Monolog pe scenă, tristă amăgire,

Casa e închisă, teatrul este gol.

 

Ce este cu tine? Este primăvară!

Simfonia lumii în culori şi-n cânt,

Viaţă, împlinire-n formă inelară,

Tot ce-i fără tine, puse într-un cuvânt.

Femeie!

Felicitări, Angelina! Te iubim!

 

Ai valsat prin sufletul cititorilor, Angy! Dăruire, talent, frumuseţe înnăscută! Pentru toate acestea te felicit!

După cum ai văzut, draga şi iubita noastră Angelina, "prea multul" nu există când cititorii te îmbrăţişează! Dacă n-ai fi existat te-am fi inventat, dacă erai oriunde în lume te-am fi căutat, pentru nicio altă limbă nu aş schimba limba noastră, doar ca să te citesc, doar ca să te ştiu atât de frumoasă în toată fiinţa ta! Felicitări ţie şi dragei Vasilisia!

“Există oameni care fac din soare o simplă pată galbenă, dar există oameni care fac dintr-o simplă pată galbenă un soare adevărat”  (Picasso)
Tu, Gina Zaharia, împreună cu Lisia şi întreaga echipă de pe Însemne Culturale, aţi făcut din poeziile mele precum licuricii, steluţe de lumină  ce sclipesc pe cer iar inima mea să ardă cât un soare!



gina zaharia a spus :

Ai valsat prin sufletul cititorilor, Angy! Dăruire, talent, frumuseţe înnăscută! Pentru toate acestea te felicit!

După ce Dumnezeu a creat lumea
nu s-a odihnit până ce nu a inventat
prietenia.
A ştiut că vom fi uneori
păsări cu o singură aripă
ce se zbat neputinciose să zboare
spre înalţimi;

Eu, Emilia , am fost mereu pasărea cu o singură aripă iar tu îngerul ce mi-ai dat  aripile tale şi

m-ai ridicat când aveam nevoie! Mulţumesc prietenă dragă sufletului meu!

 



Emilia Udrea a spus :

După cum ai văzut, draga şi iubita noastră Angelina, "prea multul" nu există când cititorii te îmbrăţişează! Dacă n-ai fi existat te-am fi inventat, dacă erai oriunde în lume te-am fi căutat, pentru nicio altă limbă nu aş schimba limba noastră, doar ca să te citesc, doar ca să te ştiu atât de frumoasă în toată fiinţa ta! Felicitări ţie şi dragei Vasilisia!

Am fost plecata in concediu si la intoarcere am gasit biblioteca mai bogata cu un volum :) O minunata si meritata carte, Angel! Calde felicitari! Admiratie pentru inimoasa echipa!

Cu drag, 

Mulţumesc Corina! Inimoasa echipă mi-a făcut un dar minunat! E rândul meu să împart bucurie aşa cum ai făcut şi tu! Te îmbrăţişez!

Corina Militaru a spus :

Am fost plecata in concediu si la intoarcere am gasit biblioteca mai bogata cu un volum :) O minunata si meritata carte, Angel! Calde felicitari! Admiratie pentru inimoasa echipa!

Cu drag, 

Felicitari si multumiri Angelina si administratiei pentru bucuria si delectarea spiritului cu aaceasta carte, in prag de toamna!

Un vals liric, de o aroma aparte, prin care te regasim in fiecare creatie!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 1 oră în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 2 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 2 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 2 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 3 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 3 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Maria îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog SONET LXXVII  (Mamă) a lui BOTICI GABRIELA
cu 5 ore în urmă
Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 10 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 11 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 13 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor