Aș fi fost în stare să mă joc fără întrerupere.  Veneau fetițe  și începeam jocuri fel de fel, cu păpușile, coarda, ”de-a școala”, ”de-a magazinul”.

 Fani, verișoara mea, era parteneră  de nădejde. Când o vedea, Grivei o lătra. Îi strigam să tacă și se potolea. Parcă-i aud glasul puternic. O cunoștea dar își făcea datoria de paznic, anunțând venirea oricărui intrus.

      Succedarea jocurilor ne făcea să nu ne plictisim. Fani avea cu doi ani mai puțin decât mine. Locuia cu părinții și bunicii la țară. Mama ei, învățătoare în sat, o făcea diferită. Mai târziu, a îmbrățișat cariera mamei. Este educatoare. A fost un copil frumos, a devenit o femeie desăvârșită. O brunetă cu ochi mari, pătrunzători, cu trăsături fine, iar vorbele îi erau ciripit de păsărele. Doamne, ce frumos ”ne-am copilărit” amândouă!

     Azi, însă, s-a întâmplat ceva deosebit. Alergând în ”de-a prinselea”, ochii mi-au căzut pe-o mogâldeață. Curioasă, m-am oprit brusc. Fani a venit lângă mine. Nu mică ne-a fost mirarea văzând la picioarele noastre o pasăre micuță. Era o pasăre a cerului ce căzuse din ultimul zbor. Zăcea fără suflare. Am simțit că toată durerea din lume este cuprinsă în sufletul meu. Am luat-o în palme și am lăcrimat. Mi-am spus că trebuie îngropată. Ne-am apucat să facem o gropiță în spatele pătulului. Am învelit-o în cârpe și am așezat-o cu mare grijă. Totul s-a transformat în joc. Așa cum văzusem și noi pe la înmormântări ne-am apucat de bocit. Din două crenguțe legate i-am încropit o cruce pe care am înfipt-o la căpătâi. Jocul nu s-a oprit aici. Din pământ, nisip și apă am făcut ”colivă”. Am ales cu grijă pietricele închipuind bomboanele. Cu o lingură veche de aluminiu ne-am apucat de ”împărțit”, oprindu-ne din loc în loc prin toată curtea, lăsam o porție  cu ”colivă”. De-atunci, intrase și acest nou joc în obișnuința noastră.

     Știu că nu a fost un simplu joc, această întâmplare mi-a venit în minte de multe ori. A fost primul contact direct cu moartea. Curiozitatea mă împinsese să merg prin alte curți și să văd înmormântări. Nu am fost prea afectată atunci, nu înțelegeam prea bine ce se întâmplă. Știam că prin asta, omul ”plecat” nu se mai întoarce. Dar, acum, moartea era în curtea mea. Doamne, nici nu bănuiam că, pe parcursul vieții mele, o voi mai avea oaspete nedorit…

     La câteva case distanță, nu știu de ce, o fetiță a ales să fie ”îngeraș”. Am mers cu Fani s-o vedem. Avea cam vârsta noastră. Am stat mult timp lângă acea mireasă frumoasă. Am pus mâna pe încheietura mâinii ei. Era rece. Nu m-a înfiorat. Am strâns-o puternic. Nu-mi dau seama ce-am vrut să văd făcând acest gest. Lumea plângea. Eu, nu. Și această imagine mă urmărește. O simt ca o profanare. N-a fost așa, însă, copil fiind și ea, am perceput efectele ”doamnei cu coasa” mai dureros. Nu era în curtea mea, dar mi se părea nedrept. Învățam din marea carte a vieții constatând că nu toate poveștile au un final fericit.

Vizualizări: 83

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Un episod și vesel și trist. Amintiri de povestit nepoților. Pentru a face mai interesant paragraful puteai să descrii obiceiuri de înmormântare, pentru că tot erai la capitol, să descrii meleagurile pe care le-ai iubit atât de mult. Nu știm aproape nimic despre sat, despre obiceiuri, despre vecini și altele, alături de trăirile existente. Elemente care ar aduce valoare povestirilor tale. Dar câte nu se pot spune. Asta în cazul în care vei dori să refaci cartea. Intrigile tale sunt simple: o julitură la genunchi, o pasărea moartă...

Oricum respect munca de prozator care este foarte grea și dificilă.

Sofy

Mulțumesc, doamnă Sofia! Înțeleg ce spuneți, desigur, benefic ar fi să detaliez mai mult. Ar trebui s-o fac.  Am scris sub un anume impuls interior, imaginile se succedau cu repeziciune și nu doream să omit ceva. Erau amintiri demult uitate, dar revenite inexplicabil. Oricum, am câștigat retrăirea sentimentelor de-atunci!

Cu acest fragment m-ai trimis undeva în urmă cu foarte mulți ani când împreună cu sora mea am găsit un pui de pasăre și... continuarea o știi :) Am citit cu plăcere! Drag,

Mulțumesc mult, Corina! Am avut parte de o copilări fericită.

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Viorel Grădinariu îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 44 minute în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog rapsodie de Martie a utilizatorului Floare Arbore
cu 1 oră în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Haide a utilizatorului Răduță If. Toader
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Haide a lui Răduță If. Toader
cu 1 oră în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 2 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 2 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 2 ore în urmă
BOTICI GABRIELA a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 4 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 6 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 6 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 6 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 6 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 8 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 8 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 8 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 8 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 8 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 8 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 8 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 8 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor