Frenetic și-n tăcere grâul leagă rod în vântul ce-l scutură, vorbește cu pământul, univers tăcut ce-l hrănește
dându-i seva iubirii. Grâul nu uraște, nu tăgăduiește,nu învrăjbește.In acest cosmos tăcerea arde mai puternic decât fraze repetate insistent într-un dialog al surzilor impregnat cu tăciunii vrajbei răscoliți pe grătarul aspru al vieții.
Dialogul sufocat se îngroapă în limbajul sumar arătat asemeni unei cămăși murdare la marginea insalubră a ideilor de mahala, impregnate cu dejecții ce trădează ura partenerului searbăd, corupt de ideologia partinică.
Speranța moare ultima, însă amăgirea, credința falsă în valori apuse dar validate teoretic și subnutrite social conduc spre încetarea dialogului, în aceste frământări pereții de mucava cad simultan cu neputința.
Frica hrănită diabolic cu suplimentele ideologiilor abstracte, clădite pe dezbinare sociala sunt argumentele naționalismului în dezacord cu propriile fapte.
Emoțiile trădează ecouri ancestrale.In concubinajul dintre parteneri copleșiți de realitatea arbitrară dialogul se încarcă cu negare.
Prin lipsa toleranței și prin judecați superficiale nu se poate parcurge traseul rațiunii, dezordinea este fructul iraționalului. Luciditatea sucomba la omul pătimaș. La omul confuz ideile puține și ele se rătăcesc în hățișul ideologic. In mintea confuză teama de cuvinte este majoră. Prin tăcere putem argumenta discursul vertebral de care ignorantul se teme.

Vizualizări: 53

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Un eseu sau încercare de eseu metaforizat. Ideile sunt cam dispersate, parcă ar fi culese de pe ici, de pe colo... Expresii mult academice, forma grafică are multe erori. Dar, în fine, asta ai vrut, asta ai scris.

Am citit,

Sofi

O salată stropită cu sânge de râmă.

Nu.

da Coza

Nu ştiu unde să încadrez acest text. Luat separat fiecare paragraf promite. Felicitări, l-ai zăpăcit pe da Coza, nu-i place dar îți dă like!:))

Mihaela, mai nou, dau like prozelor ca să ştiu pe care le-am comentat au ba.

Ai capiscit?

Cu ocazia aceasta s-a lămurit şi autorul. :)) Toți îmbătrimim, Ioane! Asta pot pricepe fără să-mi spună cineva.

Ion Lazăr da Coza a spus :

Mihaela, mai nou, dau like prozelor ca să ştiu pe care le-am comentat au ba.

Ai capiscit?

regret dialogul surd și s-ar putea ca datorita inadvertentelor o perioada lunga sa nu mai postez nimic sau sa ma retrag în penitenta tăcerii

La poezii ați primit comentarii frumoase. E păcat să renunțați!
Suntem o familie în care primim comentarii din care putem învăța. Nu e cazul să vă lipiți ceea ce nu vă place pe inimă, mergeți înainte şi postați. Eu vă citesc!
Darie Giurgiu a spus :

regret dialogul surd și s-ar putea ca datorita inadvertentelor o perioada lunga sa nu mai postez nimic sau sa ma retrag în penitenta tăcerii

Răspunde la discuţie

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iluzie a utilizatorului Trandafirul
cu 12 minute în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Resemnat a utilizatorului Mitică Horlaci
cu 20 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog zbor a lui gina zaharia
cu 27 minute în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Regrete tardive a utilizatorului Olimpia Sava
cu 30 minute în urmă
gina zaharia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog era timpul să răsară luna a utilizatorului Tudor Cicu
cu 32 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog Sonetul meu de azi a lui Veronica P. L.
cu 33 minute în urmă
Utilizatorului gina zaharia îi place postarea pe blog era timpul să răsară luna a lui Tudor Cicu
cu 34 minute în urmă
gina zaharia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sonetul meu de azi a utilizatorului Veronica P. L.
cu 36 minute în urmă
Postare de log efectuată de gina zaharia
cu 37 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog aritmetică a utilizatorului Ana C. Ronescu
cu 42 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog aritmetică a lui Ana C. Ronescu
cu 51 minute în urmă
Lui Ion Lazăr da Coza i-a plăcut discuţia Pagina a III-a cu Proza participantă la Concursul „Labirinturi”, ediția a V-a, 2018 a lui Sofia Sincă
cu 51 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iluzie a utilizatorului Trandafirul
cu 52 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog Iluzie a lui Trandafirul
cu 55 minute în urmă
Olimpia Sava a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Apus de soare a utilizatorului Olimpia Sava
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului gina zaharia îi place postarea pe blog Sonetul meu de azi a lui Veronica P. L.
cu 1 oră în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Apus de soare a utilizatorului Olimpia Sava
cu 2 ore în urmă
Ana Cîmpeanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog aritmetică a utilizatorului Ana C. Ronescu
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Ana Cîmpeanu îi place postarea pe blog aritmetică a lui Ana C. Ronescu
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Ana Cîmpeanu îi place postarea pe blog aritmetică a lui Ana C. Ronescu
cu 2 ore în urmă

© 2018   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor