Clipa mult aşteptată a sosit! Afişăm cu drag rezultatele Concursului „Labirinturi autumnale – ediţia a II-a”, concurs desfăşurat pe Site-ul literar-artistic ÎNSEMNE CULTURALE, în perioada 18 septembrie – 01 noiembrie, 2015.
       Întâi să dăm „cuvânt” cifrelor existente la ora acestui bilanţ. Aşadar:
       – 39(-1) poezii;
       – 18 proze;
       – două eseuri;
       – două piese de teatru;
       – 27 membri au votat poezii;
       – 20 membri au votat (şi) proza;
       – 17 membri au notat eseurile;
       – 16 membri au notat piesele de teatru;
       – 1301 vizite la Regulament;
       – 3915 vizite pe pagina unde s-au postat şi votat poeziile;
       – 1814 (802 pag I + 1012 pag II) vizite pe paginile unde s-au postat şi votat prozele;
       – 336 vizite pe pagina unde s-au postat şi votat eseurile;
       – 352 vizite pe pagina unde s-au postat şi votat piesele de teatru;
       – 7718 vizite total.
       Cifrele, cu toată modestia, impresionează!
       Şi acum, cu voia voastră, dragi prieteni, câteva păreri ale subsemnatului, deşi numai de părerile lui nu vă este sete…
       Un concurs la care participăm e totuşi o oglindă. Că ne place sau nu ceea ce vedem, că acceptăm sau nu, aceasta depinde de paranoia… pardon! …de egoul fiecăruia/fiecăreia dintre noi!
        Avem sub ochi clasamentele la cele patru secţiuni. Indubitabil, ierarhizările au născut şi vor naşte controverse. Deja s-a dat tonul. Cineva (fără a se implica în votare – lenea e cucoană mare, deh!) a criticat valoarea poeziei laureate şi, implicit, corectitudinea notelor. Ce n-a sesizat Domnia sa e că poezia a luat nota 8,80. Nu nota 10! Dacă primea nota 10, chiar intram în panică… (Eu nu-mi ascund paranoia!) Un alt aspect ce mă îndreptăţeşte să cred în corectitudinea concursului, în onestitatea votanţilor şi a juriului e că printre laureaţi sunt nou-veniţi dar şi membri care nu prea ne frecventează site-ul. Dacă am fi fost ranchiunoşi, noi, organizatorii, am fi tras sfori să-i eliminăm, premiindu-i pe cei mai constanţi postatori, însă onoarea e mai presus de orice! De partea cealaltă, o distinsă membră a remarcat ce era de remarcat la astfel de concursuri: „să vedem cum suntem văzuţi” şi „să ne analizăm, să ne comparăm, să învăţăm şi să continuăm… dacă merită.” Personal, îmbrăţişez toate părerile. Le critic, le laud, însă niciodată nu le condamn!
         În alcătuirea clasamentelor, pe lângă votul membrilor (se pare că a nota toate textele e cel mai bun sistem de votare, şi aici ţin să vă mulţumesc din suflet pentru efortul depus de a vota!), am cooptat în juriu, alături de mine, Ion Lazăr da Coza, preşedintele concursului şi cofondatorul acestui site, pe Vasilisia Lazăr (da Coza), cofondatoare, o furnicuţă pe cinste (ei îi datorăm cele zece frumoase diplome oferite, virtual, premianților!), apoi pe un administrator-editor, care s-a dovedit a fi foarte aplicat în comentarii şi aprecieri, o numesc aici pe prof. Ana Cîmpeanu, dar şi pe Oana Covaci, o poetă cu vers viguros. Lor le aducem mulţumiri speciale! De aceleaşi mulţumiri are parte şi coordonatoarea concursului, prozatoarea Sofia Sincă, administrator-editor pe site. Dar cum să uităm să ne arătăm recunoştinţa dragilor şi generoşilor noştri sponsori care oferă daruri de suflet premianţilor? Îi numim cu drag: scriitoarea Gabriela Ana BĂLAN oferă, ca premiu, un exemplar din elegantul său volum de poezie – „Împăratul de ceară”; scriitoarea Florentina Loredana DALIAN oferă, ca premiu, un exemplar din inspiratul său volum de proză – „Aceeaşi lună peste sat”; scriitoarea Maria GIURGIU oferă, ca premiu, două exemplare din minunatul său roman – „Ingrid”; poeta Melania BRICIU ATANASIU oferă, ca premiu, la fiecare secțiune, câte un exemplar din pătimașul său volum de poezii – „Eu sunt Spartacus”; scriitorul Tudor CICU, membru USR, oferă, ca premiu, trei exemplare din minunatul său volum de povestiri – „Azaplar”!
       Şi din acest concurs vom face o carte virtuală, pe care să o aşezăm la loc de cinste pe raftul BIBLIOTECII DIGITALE a site-ului, alături de celelalte bijuterii. Textele nu vor fi corectate.
        Pentru că sunteţi frumoşi, daţi-mi voie să vă îmbrăţişez cu drag!
        Felicitări tuturor! 

                                                                                                                  Ion Lazăr da Coza

 

***

Şi acum clasamentele:

(Acestea sunt fotografii. Pot fi descărcate pe computerul dvs!)

***

***

***

***

Diplome:

Secțiunea POEZIE

Loc. I - „În vis, Ada Kaleh” de Melania BRICIU ATANASIU AICI

Loc. II - „Întors dintre geruri” de Gina ZAHARIA AICI

Loc. III - „Prin labirinturi autumnale” de Gela ENEA AICI

Secțiunea PROZĂ

Loc. I - „Țara nemângâiaților” de Mihaela Roxana BOBOC AICI

Loc. II - „Copil din flori” de Tudor CICU AICI

Loc. III - „Ultima toamnă” de Camelia ARDELEAN AICI

Secțiunea ESEU

Loc. I - „Albinele mele și umorul lui Gogol” de Tudor CICU AICI

Loc. II - „Amalgam” de Iulia MAZILU AICI

Secțiunea DRAMATURGIE

Loc. I - „Punctul” de Ana-Cristina POPESCU AICI

Loc. II - „Soacrele” de Ioan NĂLBITORU AICI

Descărcați pdf-ul  Concursul „Labirinturi autumnale II”, ebook.pdf

Lista cu participanții și titlurile operelor (pdf)

Regulamentul concursului AICI

39 de poezii participante AICI

18 proze participante (pe două pagini!) AICI și AICI

Două eseuri participante AICI

Două piese de teatru participante AICI

Felicitări tuturor!

Tabele detaliate cu titluri şi autori la poezie și proză:

***

Vizualizări: 4912

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Vă rog frumos să încetați! Nimeni nu este infailibil. Toți greșim, mai mult sau mai puțin, important este să avem putere pentru a ne recunoaște greșelile. Nu mai rezist să deschid calculatorul și să constat că aceste acuze, invective idioate, de la unul/una la altul/alta nu s-au terminat. Îmi sunteți toți la fel de dragi, nu pot să aleg între Ion da Coza, Petre Crețu sau V.Bedrule. Toți sunteți la fel de buni, la fel de ambițioși, dar la fel de încăpățânați.

Petre Crețu, te rog eu frumos, încetează!

Ion, și pe tine te rog frumos, la fel, încetează!

Domnule Bidulescu, vă rog nu mai interveniți! Aici nu este teatru de război. Deschideți o discuție undeva într-un grup destinat discuțiilor, părerilor, nu aici. Aici a fost un concurs pentru care  s-a muncit, membrii administrației au muncit titanic, eu am venit din Italia să nu lipsesc, să se desfășoare așa cum am dorit.

Dacă nu încetați, șterg toate comentariile de sub această postare. Nu se poate ca rezultatele unui concurs să se transforme într-un război.

Să înceteze în primul rând cine a început. Unii nu au făcut decât să răspundă unor jigniri. Cu toată dragostea (vorba cuiva), dar nu îi putem pune pe toți în aceeași oală.

Iar Melania chiar a fost o doamnă. A fost atacată peste măsură și pe nedrept, iar ea reacționat foarte, foarte târziu. Deci există niște diferențe.

Iar eu am luat apărarea tuturor. Apoi cred că am răspuns decent replicilor, în versuri şi cu umor.

M-a făcut încet, încet,

Varză, bou şi nepoet.

M-a cam supărat un PIC,

Dar acum nu am nimic.

O duminică frumoasă!

Vasilisia Lazăr (da Coza) a spus :

Iar Melania chiar a fost o doamnă. A fost atacată peste măsură și pe nedrept, iar ea reacționat foarte, foarte târziu. Deci există niște diferențe.

Definiția din DEX 2009, pentru marotă:

MARÓTĂ, marote, s. f. (Livr.) Preocupare excesivă (uneori obsedantă) pentru un anumit lucru, idee fixă; p. ext. obiect al unei astfel de preocupări. 

Dar nici nu știți cât de frumoasă e definiția populară!

Să o spun?

Hai să n-o mai facem pe naivii! Adică, un fenomen nu există dacă el nu are un nume???

El Nino n-a existat până când au ajuns criminalii de conchistadori-creștini în America de Sud? Apropo, și Americile n-au existat pân' ce europenii nu le-au botezat?

Invidia întunecă judecata unora, văd!

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca incep sa-mi revin. Sunt chiar foarte multumit. Acum 3-4 ani eram in pamant la sub 2 metri. Acum aproape sunt la suprafata.”

Dincolo de toate controversele, o veste care mă bucură cu adevărat.

petre ioan cretu a spus :

Tot nu inteleg de ce tot bagi invidia in discutie. Invidie pe ce? De ce crezi ca as fi invidios? Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca incep sa-mi revin. Sunt chiar foarte multumit. Acum 3-4 ani eram in pamant la sub 2 metri. Acum aproape sunt la suprafata. De ce as fi invidios?

Si de ce nu dai "definitia populara" a marotei?

Ești ultra-ofticat că de data aceasta nu ai fost premiat! Când ai fost, n-ai zis nici pic pâs. Nu-ți băga unghia-n gât - vor mai fi concursuri.

Și acum, la cererea ta expresă, iată definiția populară a (fenomenului) marotei:

„Prostu', una știe, una zice...

Da-i-aș turta s-o mănânce!”

Dar mai sunt și alte proverbe și zicători care ilustrează, plastic, fenomenul. De ex: „Ajunge o bâtă la un car de oale!”

Tu știi vreunul/vreuna?  

Ei, na! Întrebi (retoric, desigur) cum să te oftici dacă nu-știu-ce, dacă nu-știu-cum. Ți-aș fi răspuns: „Cu fiere!” Dar la tine e altceva.

Într-adevăr, mă simt vinovat că te-am făcut să-ți arăți, în toată splendoarea, latura de ofticos! Trebuia să mă opresc la primele-ți simptome. Scuze!

petre ioan cretu a spus :

Uitr, iti mai aduci aminte ca in privat, ti-am spus ca poezia mea e intre 4-5 si ca am dat la alte poezii 9 si 8, cum pot sa ma oftic? Mi-am exprimat o uimire, fiindca nu inteleg de ce a fost notata poezia respectiva asa de mult, mai ales de juriu. M-ai vazut pe mine ca ma laud cumva cu premii pe undeva? Pe mine ma bucura numarul de cititori.  Ei conteaza. Si m-as mai bucura daca ar fi de la USR. Premiul.

Cel mai mult tu ai tensionat discutia pe acest subiect, cu intepaturi, cele mai multe lipsite de fair-play. Ca si cum te-ai simti vinovat de ceva.

Nu, n-aș fi crezut că ești (și) ofticos/ofticat. Însă de-a lungul acestui război (pe care l-ai întreținut fără sens!) m-ai convins. Oho, și încă cum!

Spui: „Toate remarcile, comentriile, de-a lungul vremii, chiar si cand sareai calul, vad ca de fapt erau veninoase si nu sarje amicale.” Poate că ai dreptate - nu eu sunt chemat să-mi calific acțiunile (aș fi subiectiv, desigur) -, totuși nu-mi amintesc să fi luat niște șalvari în gură, mai ales că erau și castanii, și s-o fi ținut langa săptămâni întregi...

petre ioan cretu a spus :

Gata, m-ai convins.  Chiar imi faceam probleme. De fapt tu esti cel ce trebuie sa te uiti bine in oglinda. Daca tu crezi ca sunt ofticat ca nu am luat premiu, chiar ai probleme mari.

Am participat la concurs pt ca am primit mail-ul cu prelungirea termenului si am scris imediat textul care s-a dovedit a fi slab. Si am trimis incercarea pentru a fi un numar mai mare de participanti. Nici macar nu l-am mai citit a doua oara. Ti-am si spus ca textul meu e slab si doar pentru atat, ceea ce afirmi sunt fracturi de logica elementara. Toate remarcile, comentriile, de-a lungul vremii, chiar si cand sareai calul, vad ca de fapt erau veninoase si nu sarje amicale. Sa-ti fie de bine.

Ion Lazăr da Coza a spus :

Ei, na! Întrebi (retoric, desigur) cum să te oftici dacă nu-știu-ce, dacă nu-știu-cum. Ți-aș fi răspuns: „Cu fiere!” Dar la tine e altceva.

Într-adevăr, mă simt vinovat că te-am făcut să-ți arăți, în toată splendoarea, latura de ofticos! Trebuia să mă opresc la primele-ți simptome. Scuze!

Nici nu mai scrii corect de atâta fiere, și mai încurci și lucrurile: Peste tot a fost vorba despre șalvari castanii (ai toamnei). De ce scoți „Chestia aia maronie de pe salvarii cu pricina” din gură? Sau acolo ai avut-o din copilărie, de când ai fost pe Ada Kaleh? Te-a păcălit turcu' și ți-a zis că-i baclava?

Poezia premiată a primit 216 puncte de la 27 de votanți + 2 (nota ta, deși în multe rânduri te-ai lăudat că i-ai dat 4) împărțim la 28 = 7,78 + 36 : 5 = 8,75  Deci și dacă îți ștergeam votul (cum doar o minte paranoică poate crede), poezia cu pricina tot ieșea pe primul loc!!! Și chiar dacă îi dădeai 10 la cea de pe doi, tot „În vis, Ada Kaleh” ar fi ieșit prima!  

Ce era de demonstrat, am demonstrat!

PS: Mi-e greu să scot lunar câte 25 USD, dar infinit mai greu e să-mi/că-mi pierd timpul cu un ofticat!

PPS: Îmi pare rău că prietenii mei au fot nevoiți să vadă (și) latura mea de pamfletar (care e bine să nu fie stârnită).

 
petre ioan cretu a spus :

Chestia aia maronie de pe salvarii cu pricina (se pare ca e o toamna cacacioasa), cu mare drag si placere ti-o las tie. Fiindca si tu ai tinut-a langa cu stersul notarii mele. Acum ma intreb, normal, nu? Fatuca cu Ada Kale pierdea locul 1 ?  Cum crea ca-mi dau seama ca este apasator sa scoti in fiecare luna cate 25 USD, chiar am inchis subiectul asta.

Ion Lazăr da Coza a spus :

Nu, n-aș fi crezut că ești (și) ofticos/ofticat. Însă de-a lungul acestui război (pe care l-ai întreținut fără sens!) m-ai convins. Oho, și încă cum!

Spui: „Toate remarcile, comentriile, de-a lungul vremii, chiar si cand sareai calul, vad ca de fapt erau veninoase si nu sarje amicale.” Poate că ai dreptate - nu eu sunt chemat să-mi calific acțiunile (aș fi subiectiv, desigur) -, totuși nu-mi amintesc să fi luat niște șalvari în gură, mai ales că erau și castanii, și s-o fi ținut langa săptămâni întregi...

De data asta, m-am ,,pierdut" în labirint

Dezamăgit am fost, nu o să vă mint.

Dar citind pe aici, văzând ce s-a-ntâmplat

Sunt tare bucuros că nu am câştigat!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 1 oră în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 1 oră în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 1 oră în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 1 oră în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 3 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 3 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Maria îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog SONET LXXVII  (Mamă) a lui BOTICI GABRIELA
cu 4 ore în urmă
Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 10 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 10 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor