Continui să descâlcesc notații din jurnalul Mariei (Caietul novelei „Aici sunt olimocși”).

Monica îngână, cu un firicel de glas melodios: ”Acesta este / caieetul” și râde.

Context: o odăiță friguroasă, mucegăită, mobilată sumar și botezată eufemistic / emfatic ”cabinet pentru corectarea deficiențelor de limbaj”.
Sunt multe, tare multe, de corectat la Monica. Poate că ar trebui să se înceapă cu înlănțuirea nefastă de evenimente care i-au precedat nașterea.

”Noi nu suntem mistici, domnule”…
”Un mic down nereușit”…

Fetița are ceva plăcut în toată ființa ei, ceva bun și cald, ca o pâlpâire aurie.
Nu suportă zgomotele, vocile stridente, aspre, autoritare. Cum să le suporte, când a fost înzestrată cu auz absolut?
Descoperisem singura modalitate de a aduna într-o matrice de sens energia gesturilor ei dezordonate. Se apăra cu disperare de toxinele lumii noastre. Fețișoara i se boțea în zeci de strâmbături, râdea schimonosit, își trăgea șorțulețul și-și întindea ciorapii, ca și cum ar fi putut s-o rănească mortal toate pliurile, cutele și colțurile acestor locuri.
Pentru a o liniști, intonam frazele banale ale limbii după melodicitatea lor ascunsă, marcam tactul ușor, cu mâna așezată peste palma ei plinuță. Acest recitativ o smulgea din Infern. Eu însămi deveneam din ce în ce mai calmă, mai fluidă și în același timp mai concentrată în mine, mai statornică.

”Acesta este / caieetul”, ”Aceasta este / guuma”, ”Aceasta este / ascuțitooarea”,
”Acesta este / creioonul”.

Și toate acele lucruri Erau, invadau câmpul conștiinței – mari, opace și grele, dar pe măsură ce se umpleau de vibrații crescând din toate nivelurile structurii muzicale a lui
”Acesta este / …”, simțeai cum încep să se dilate, apoi se înălțau încet-încet, ca niște baloane multicolore, iar lumea se reconstruia diafană, undeva foarte sus:

”Ta-ta-ta ta-ta / ta-taa-ta”…

Nu numai obiectele sufereau această transformare sonoră, și Monica renăștea din propriul său glas. Alerga pe iarba umedă a acelor cuvinte rostite cu bucurie, alerga cu tot sufletul, așa cum numai copiii sănătoși și lacomi de viață știu să alerge.
Părul blond i se răsfira ca un abur în vânticelul care se stârnise, apoi ea întreagă deveni pasăre… o pasăre aurie își înălța trilul în acea Grădină a Închipuirii…

Muzica astrelor?! … cine știe?

”Numai Dumnezeu unul știe dacă se află sau nu se află pe lume vreo Dulcinee, dacă e sau nu o plăsmuire a închipuirii; și acestea sunt lucruri pe care ar fi mai bine să nu le mai luminăm până la capăt. Eu, unul, nici n-am zămislit-o și nici n-am născut-o pe domnița mea, de vreme ce mi-o închipui chiar așa cum trebuie să fie”. Cum…

.

- Vai, dragă (vocalele bine conturate, cuvintele-cheie marcate pedant, glas răsunător sugerând o hipoacuzie psihică), copilul acesta este in-su-por-ta-bil. Faci o facultate
(- Vrei să spui ”o sorbonică, o școliță postliceală de trei ani” – mormăie sastisit Daimonul) ca să înghiți mă-gă-ri-i-le tuturor psihopaților (vocea urcă treptat, pe măsura indignării) …
(alt ton) Vă place? E o veche bijuterie de familie. Șerban o are de la străbunica lui, azi nu se mai face așa ceva. …(revine la umoarea dintâi) Am vrut să-mi comand un inel, să nu vă povestesc prin ce am trecut, cu toți mi-to-ca-nii! (- Mda, sindromul accederii pripite la bijuterii de familie – diagnostichează, pedant, Daimonul).

- Doamna profesoară, dumneavoastră chiar credeți că se mai poate repara ceva? Noi ne străduim! Cu pasiune, dar… (glas catifelet și insidios, ca o felioară de unt, curgând – sub razele arzătoare ale soarelui – până în cele mai intime pliuri ale sufletului celui interogat).

- O muncă titanică! (timbrul mimează titanismul muncii). (- Vor reuși, oare, urmașii noștri, norocoșii, să redescopere proprietatea cuvintelor, vor găsi ei mijloace să le curățe de crusta asta de jeg cristalizat, vor ști s-o facă fără să le spargă?)

- Tovarăși, v-am rugat să vă mobilizați, faceți ceva să nu mai alerge așa în toate părțile!
V-am mai spus să nu veniți în pantaloni; da, da, chiar cu halat, nu merge! Tovarășa Petrescu, nu ascunde țigarea, nu mă las până nu ți-o confisc! … (brusc, glasul de mezzosoprană devine camaraderesc) Ce naiba, fetelor, de câte ori să vă repet?
(- Așa, grațioasă tov. Directoare, numai la dvs. în birou fumul plutește elegant! Dec, fumul subțire, cu cheltuială se ține!)

- Ăăă… tovarășaa, iar m-a făcut ”crize”! Eu îl bat! Îl bat
de-i sună apa-n cap! (- Ăsta-i ”mă-ga-rul” de Ionescu).
- Po-to-leș-te-te Ionescule, că nu te mai suport! Să-l chemi pe tatăl tău, vreau să stau
se-ri-os de vorbă cu el!

- La metrou, la metrou [ki bas]! (- Iar se joacă, ”organizat”, clasa a cincea!)

.

- Noi melgem / în claasă…
… răsună ecoul pajiștilor înflorite și zâmbetul Monicăi aduce o adiere din acea atmosferă paradisiacă în austeritatea clasei survoalate de privirea vigilentă a Tovarășei de la a II-a B.

Vizualizări: 142

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Iertare pentru ghlilimele. Sper să pot edita corect, cand prind vreme: „...”.

Interesant, foarte interesant. Un text bazat pe acustica scrisă, dacă se poate numi şi aşa. Bine redat, explicit, încât cititorul se simte acolo la lecţia de... logopedie sau pentru hipoacuzici. Lumea copiilor deosebiţi decât cei normali, cei ce aud cu intensitate mărită orice zgomot. Dar am auzit că aceştia devin buni muzicieni. Desigur dacă sunt normali în rest.

Am citit cu interes!

Sofy

Interesant textul! :)

 Un stop- cadru construit într-o notă specială, potrivind de minune forma cu fondul! Interesant cât de clar sunt conturate personajele din câteva replici, interesant sugerată discontinuitatea ca notă particulară a universului Monicăi. Mi-a plăcut mult, felicitări!

O scriere interesantă, frumoasă...

Aspectul grafic lasă de dorit.

da Coza

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia îngerului cu o singură aripă a utilizatorului Costel Zăgan
cu 3 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog vorbind despre felul în care arăți a utilizatorului petrut dan
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog În spatele soarelui a lui Nikol MerBreM
cu 12 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog În spatele soarelui a utilizatorului Nikol MerBreM
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului petrut dan îi place postarea pe blog Sonetul călătorului a lui Răduță If. Toader
cu 13 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sonetul călătorului a utilizatorului Răduță If. Toader
cu 13 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog precum un sticlar ce modelează obiecte cu respirația sa controlată a utilizatorului petrut dan
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Sonetul călătorului a lui Răduță If. Toader
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog locuiesc deasupra unui supermarket chinezesc a lui Nuta Craciun
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog În spatele soarelui a lui Nikol MerBreM
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Lacrimi a lui Vasilisia Lazăr
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Nimic nu e visare a lui gabriel cristea
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Aştepţi tăcut să te întorci acasă a lui Camelia Ardelean
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Lună destrămată a lui Camelia Ardelean
cu 14 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Sonetul e-o mătase deşirată a lui Camelia Ardelean
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Cu traista-n băţ am pribegit prin lume a lui Camelia Ardelean
cu 14 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA azi de ziua ta a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Mai lasă-mă o vară (sonet) a lui BOTICI GABRIELA
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Figuri de lut (sonet) a lui BOTICI GABRIELA
cu 14 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor