Lanțul Livezii în semne ( ligament II )

Ziua, stăpânită de Regele Soare,  cerne, parcă, mai rapid,  se schimbă cu noaptea căreia îi surâde Luna. Oamenii trec prea repede de la o stare la alta, greu poți avea încredere și, totuși,  mai afli câte un microclimat, ca o livadă, în care uscăturile nu rezistă printre pomii altoiți.

Am găsit o astfel de  livadă împrejmuită de un lanț protector.  Mă bucur că m-au acceptat, m-au ajutat  să mă hrănesc din seva ei.

Întreaga livadă, familiali si ei, toți știm că  - dac-o za, unind, susține lanțul - trebuie să fim o parte, o za din acel lanț, dor in a scrie, cerneli… si-aduce stindardul  prin talent, cultură, loialitate, ajutându-și aproapele… și-ncă s-o fi ajustat,  axează dar, dă încredere…sunt portaltoiul care încarcă fragedele ramuri de rod.

A, de l-ai descrie, atât de frumos, ajunge la inima pomului… ajută cu atenție, așternând părerile pertinente, dă curaj… și dragoste îndeamnă prin exemple concrete.  Alături de cor, in a milita, rugina pictează cuvinte-n metafore, balsam pentru sufletele pomilor, sărutând poeme, crengile-și apleacă înspre tinerele ramuri.

- Măr? Ia! Cam el ia gustă și împărtășește părerea cu prietenii din livadă. A, na câmp! Ea nu altoiește în această livadă ramurile tinere în ale tehnicii corecte, pentru roadele  din ce în ce mai bune.

- Au  gust? A, zice bucuroasă și ajută altoiul cu valoroasele intervenții privind esența rodului.

- Spune-mi, hai, te rog, tu esti maestru, știi că lucrările tale inspiră, că lucrările tale dau culoare ramurilor pustiite? 

- El e! Na!! Maestrul șevaletului știe! Dumitru-i chimie de inimi prinse-n tablouri cu tușe de cuvinte, înălțând cântări divine, că  ne încălzește la focul torței lui, știe.

Miha e la post, ea, za în lanțul livezii, încântând  mereu și cu exerciții de încălzirea minții.

Alexa-n drum ajută mult, ajută și ceilalți pomi în rodirea lor, acceptând, la rându-i, sugestii.

Zgârcit în păreri, constant în mesaje îmbrăcate pozitiv dar și negativ, trimite spre livadă.

- Crede, mă, și tu in semne! Cultura le ridica valoarea cuvântului! Da, c-o za, unește, întărește lanțul și în echipă ajută…

Vino,  sa fii o za din lanțul livezii!!!

Cu mulțumiri!

Elena

Vizualizări: 48

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

O alegorie drăguță, originală! Referitoare la Însemne culturale și membrii săi, admini și nu numai.

Dacă te referi la mine când spui, și-ncă s-o fi ajustat, eu sunt Sincă Sofia, nu Șincă Sofia.

Am citit cu plăcere,

Sofy

Mulțumesc pentru popas și precizare! Voi reveni, nu este ușor, îmi cer scuze - eu am înțeles Șincă - până atunci, rămân datoare! Îți mulțumesc pentru tot, rămâi omul pe care l-am cunoscut! 

Cu mare drag!

Sofia Sincă a spus :

O alegorie drăguță, originală! Referitoare la Însemne culturale și membrii săi, admini și nu numai.

Dacă te referi la mine când spui, și-ncă s-o fi ajustat, eu sunt Sincă Sofia, nu Șincă Sofia.

Am citit cu plăcere,

Sofy

nu am înţeles de ce este ligament II, mi se pare că este acelaşi text cu numele evidenţiate/bolduite

oricum l-am revăzut cu plăcere

Reverenţă!!!! 

Răspunde la discuţie

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ana. (IX). E timpul să scriu despre tine a utilizatorului gina zaharia
cu 9 minute în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Pupăza şi vulpea (fabulă) a utilizatorului Camelia Ardelean
cu 46 minute în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ai divorţat de Beckett a utilizatorului J' Arrive!
cu 1 oră în urmă
J' Arrive! a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ai divorţat de Beckett a utilizatorului J' Arrive!
cu 1 oră în urmă
gina zaharia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ana. (8). Dulceață amară a utilizatorului gina zaharia
cu 1 oră în urmă
gina zaharia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ana. (8). Dulceață amară a utilizatorului gina zaharia
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
Postare de log efectuată de Pop Dorina
cu 1 oră în urmă
Postare de log efectuată de gina zaharia
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Laura H. îi place postarea pe blog citesc poezia doar până la umeri a lui Ana Ardeleanu
cu 2 ore în urmă
Laura H. a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog În cerc a utilizatorului Petre Ioan Crețu
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Laura H. îi place postarea pe blog În cerc a lui Petre Ioan Crețu
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Ana Ardeleanu îi place postarea pe blog Ana. (8). Dulceață amară a lui gina zaharia
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Laura H. îi place postarea pe blog În trend cu toamna a lui Lavinia Elena Niculicea
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Maria îi place postarea pe blog Ai divorţat de Beckett a lui J' Arrive!
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Ana Ardeleanu
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Laura H. îi place postarea pe blog voi divorţa de mine a lui paparuz adrian
cu 2 ore în urmă

frecvență trafic

© 2017   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor