Nu m-au atras „științele” ezoterice decât în măsura în care să-mi fac o idee cam cât se poate „bate câmpii” pe această temă, deși, minte deschisă, cum îmi place să mă consider, dădeam empirismului partea sa cuvenită. Despre rubin știam doar ce e scris în orice dicționar de buzunar, și anume faptul că este o varietate de corindon foarte dur, de culoare roșie, care se găsește în natură sub formă cristalizată sau se obține sintetic, folosită ca piatră prețioasă, dar și în industrie. Împins de curiozitate – asta înseamnă că nu m-am ramolit chiar de tot! – am căutat pe „guagăl” rolul rubinului în domeniu, încercând să fac o corelație între el și o prietenă scumpă. Am citit că este „piatra succesului în orice domeniu”… „Măi să fie!” mi-am zis. Prietena mea e o profesionistă la locul de muncă, o familistă devotată și o scriitoare de excepție. Sceptic totuși, merg mai departe cu documentarea: „rubinul amplifică și facilitează curajul, dragostea, încrederea, vitalitatea, entuziasmul, generozitatea, optimismul, inspirația, energia, sensibilitatea, puterea, capacitatea de conducere”. Hait! Mă simt deja surprins în ofsaid! Caut mai departe: „Ajută la trecerea peste obstacole și în luarea deciziilor; reduce/oprește coșmarurile, frica, tristețea; aduce/inspiră/conferă bunăstare, putere, bucurie, prosperitate, fericire, dragoste…” Mă predau! Mă predau!! Mă predau!!!

Sunt sigur că scriitoarea Gina ZAHARIA, căci despre ea este vorba (și să mă ierte că m-am inclus abuziv în lista ei de prieteni), când a ales titlul recentei sale cărți de poeme – Ecou de rubin – nu a făcut-o în mod premeditat (rubinul se poate obține și pe cale sintetică, dar nu va avea în veci valoarea celui natural!), ci sigur informația/sugestia/porunca chiar a primit-o din transcendental, astral, metafizic… Mă opresc aici, fiind tangențial cu subiectul, după cum am spus, dar sunt convins că am dreptate.

Rubinul se extrage, îndeobște, din mine. Și noi trăim într-un mediu pernicios, asemănător minei, care este lumea, însă în cavitatea aceasta artificială, cu energii negative, întâlnim rubine precum niște dumnezeiești talismane, plantate de suflete hărăzite ca ale Ginei ZAHARIA. Lăsați-vă cuprinși de ecoul lor – efectul benefic este incontestabil!

  

 

Vizualizări: 611

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Elena, mulțumesc! Mereu ți-am simțit prietenia, și sunt câțiva ani de când ne-am întâlnit pe țărmul poeziei:)

Elena Mititelu a spus :

Felicitări, Gina, felicitări, da Coza!

Augusta, mulțumesc, sunt mai bogată cu un rubin:) 

Da Coza este un fenomen, cu toții știm asta. Inventează culori ca nimeni altul:)

Cu prietenie,

   Augusta Cristina Călin a spus :

Felicitări pentru această minunată carte, le meriţi cu prisosinţă!

Felicitări da Coza pentru frumoasa prezentare :))

Sofy, îndată ce deschizi coperta rubinie, ești inundat de frumusețea ta sufletească. Ai aprins candelabre pe drumul cuvintelor mele astfel încât chiar și florile-de-colț au descoperit că, uneori, singurătatea nu poate fi decât un moft pentru pagini de suflet. Despre prezentarea maestrului, aproape că am învățat-o pe de rost.

Dar  să nu uităm că volumul a apărut cu sprijinul financiar al Asociației "Renașterea Râmniceană", președinte dl. Constantin Marafet. De asemenea, sunt recunoscătoare artistului Mihai Cătrună care a ales ca imagine de copertă ecoul chipului meu, doar el putea avea asemenea imaginație. Iar prietenul nostru Teo Cabel, a arătat, prin cuvântul său,  încă o dată,  că generozitatea sa e nemărginită. 

Îți mulțumesc, draga mea Sofy Sincă! Ești magul drumului meu prin cuvinte!

Sofia Sincă a spus :

Ion da Coza, cât de natural eşti în prezentare, cu atât faci să strălucească şi mai viu versurile din această carte bijuterie, cel puţin egală rubinului. Versurile de pe ultima copertă sunt mai strălucitoare decât acest nestemat roşu.

Gina Zaharia deţine în totalitate taina cuvintelor, le îmbrăţişează, le contemplă sau le înnegurează şi ni le înfăţişează în strop de poveste, fantastică, magică. Şi ca într-o reflexie fantasmagorică le transmite cititorului, devenind dependent de versul ei.

Mulţumesc că-mi eşti prietenă, Gina!

Sofy

Am în față o carte de o strălucire remarcabilă, acea strălucire unică, mătăsoasă, specifică doar rubinului. Roșul acesta este incomparabil, e roșul focului, e roșul sângelui. Emană căldură și viață. Cuvintele ard, copertele strălucesc. După ce ai citit, te simți revigorat. Nu degeaba rubinul e considerat piatra vieții. El fortifică inima și redă vigoarea. Cartea Ginei are exact aceleași puteri. Cel puțin eu asta simt.

Să ne trăiești, om minunat!

De asemenea, felicitări artistului Mihai Cătrună pentru minunata copertă, Sofiei Sincă și lui Teo Cabel pentru deosebitele cuvinte de început, d-lui Marafet pentru că a făcut posibil ca acest volum să vadă lumina tiparului, lui Ion Lazăr da Coza pentru frumosul cuvânt de prezentare și tuturor celor care au susținut/încurajat fiecare scriere a poetei, adică membrilor ÎNSEMNE CULTURALE! Prețuire pentru toți!

Felicitari Gina...albul sufletului imbraca in straie "de gala" versurile intr-un dans vesnic al iubirii

felicitari tuturor!

Corina, unde mi-e mai bine decât lângă voi? Călătoria prin Însemne înseamnă că n-am trecut degeaba prin viață! Adevărat, prietenii noștri sunt hărăziți să dea cuvântului roade neprețuite.

Mulțumesc pentru gânduri alese.

 



Corina Militaru a spus :

Gina dragă, ştii cât de mult te admir! Calde felicitări!

Ion, nu se putea prezentare mai frumoasă!

Sofy, cine te poate egala? :)

Cu drag,

Domnule Mony, mulțumesc pentru aprecierile dintotdeauna. Probabil vă va surprinde faptul că Gina Zaharia a scris mai întâi proză, apoi mult timp vers clasic. Puține erau încercările în vers alb, dar datorită prietenei mele Sofy Sincă, în urmă cu vreo șase ani am ales și această formă de călătorie prin cuvânt. Cititorii știu mai bine pe care drum ar fi indicat să merg.

Cu stimă,

Ionel Mony Constantin a spus :

 Nu m-am asteptat să găsesc aici şi o Gina Zaharia care să scrie poezii în vers clasic. Nici o deosebire de cele despre care am mai scris şi altă dată. Cu sau fără rimă poeziile sale sclipesc.

Domnule Viorel, onorată că ați venit la ecoul meu rubiniu. Adevărat, sunt norocoasă că am prieteni valoroși.

Toată stima!

Grădinariu Viorel a spus :

Felicitări autoarei! Felicitări tuturor celor care au contribuit la apariția volumului!

Lisia, citesc ceea ce mi-ai scris aici și mă grăbesc s-o răsfoiesc iarăși. Să fiu sigură că ai găsit roșul acela în care ard cuvintele. Să-ți spun un secret: niciodată nu-mi citesc poeziile mai mult de cele câteva minute în care le scriu. Dacă nu-mi iese din prima, renunț. Le recitesc doar la nevoie, spre exemplu, când trebuia să aleg pentru rubinul acesta. Nu știu nicio poezie de-a mea pe de rost, însă le recunosc dintre toate ramurile pământului, oriunde le-aș afla. Uneori le îmbrățișez cu dor, alteori îmi cern timpul ce se va fi scurs și-mi spun: iată, am mai lăsat o amprentă!

Îți mulțumesc, draga mea prietenă, știu că ai încredere în mine. Niciodată nu voi conteni să cred în frumusețea sufletului tău.

Cu aleasă prietenie,


Vasilisia Lazăr (da Coza) a spus :

Am în față o carte de o strălucire remarcabilă, acea strălucire unică, mătăsoasă, specifică doar rubinului. Roșul acesta este incomparabil, e roșul focului, e roșul sângelui. Emană căldură și viață. Cuvintele ard, copertele strălucesc. După ce ai citit, te simți revigorat. Nu degeaba rubinul e considerat piatra vieții. El fortifică inima și redă vigoarea. Cartea Ginei are exact aceleași puteri. Cel puțin eu asta simt.

Să ne trăiești, om minunat!


Maria, mi-a fost dor de tine! Bine ai re/venit la gala inimii mele. Mulțumesc!
Maia Maria a spus :

Felicitari Gina...albul sufletului imbraca in straie "de gala" versurile intr-un dans vesnic al iubirii

felicitari tuturor!

Felicitări ReGină a metaforei! Felicitări Însemne Culturale!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog rapsodie de Martie a utilizatorului Floare Arbore
cu 41 minute în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Haide a utilizatorului Răduță If. Toader
cu 43 minute în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Haide a lui Răduță If. Toader
cu 44 minute în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 1 oră în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 1 oră în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 1 oră în urmă
BOTICI GABRIELA a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 3 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 5 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 5 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 5 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 5 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 7 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 7 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 7 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 7 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 7 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 7 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 8 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 8 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 8 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor