Prezentul – ecou din viitor

 

Timpul, cu bune cu rele, că vrem că nu vrem, trece inexorabil. Pentru Site-ul ÎNSEMNE CULTURALE, conceput ca un cenaclu online, deschis poeziei, prozei și artelor plastice, ne place să credem că timpul a ars fecund, înveșnicindu-se. În cei aproape doi ani de la crearea sa, a strâns peste trei sute cincizeci de membri. Mulți? Puțini? Irelevant, zicem noi. Puteam fi o mie, puteam fi o sută. Important este că, spiritualicește, suntem o comunitate de oameni frumoși, scânteietori. La porțile site-ului, întotdeauna generos cu iubitorii de sublim, au bătut, cu sfială sau cu voinicie, începători în ale scrisului, ori consacrați. Unii și-au găsit locul, progresând, alții nu. Bucuroși suntem de prezența autorilor validați de cititori, de vreme și de critică. Prin postările și comentariile lor, au arătat cât de sus e ștacheta ce trebuie depășită. În cadrul site-ului și-au găsit locul și un mănunchi de artiști plastici, extrem de talentați… Toate acestea și multe, multe altele, sub coordonarea fondatorilor Ion Lazăr da Coza și Vasilisia Lazăr-Grădinariu, beneficiind de sprijinul administratorilor Gina Zaharia, Sofia Sincă, Mihaela Roxana Boboc, Augusta Cristina Călin, Gabriela Grădinariu, Corina Militaru, Laura Marinela Staicu și Iris Marinov, au primit forma prezentei antologii – Autograf pentru m(â)ine.

Antologați sunt toți cei care și-au exprimat liber dorința, trimițându-ne materiale. Că alegerea lucrărilor a fost sau nu inspirată, este o chestiune strict personală. Că au avut sau nu ce alege, e cu totul altă discuție. Oricum, colectivul redacțional a triat și el textele, și din zece poezii, de exemplu, au reținut cel mult șapte. Cert este că pentru unii autori e o încurajare că sunt în paginile acestei antologii, pentru unii e o certificare a talentului lor, iar unii sunt deja la categoria maeștri.

Cu toată modestia, noi zicem că a ieșit ceva deosebit.

Peste ani vom găsi această antologie pe vreun raft de bibliotecă prăfuit, sau ca adresă URL, într-un folder uitat de multă vreme. Poate că iertați de iureșul cotidianului, câteva clipe ne va fi îngăduit să o deschidem. În colțul gurii ivi-se-va un zâmbet nostalgic – ce frumoși eram!

Așadar, Autograf pentru m(â)ine – un autograf pentru prezent și viitor, pentru mine și tine, cititorule, pentru starea mea de acum și pentru cea care va deveni amintire, dar, mai ales, amprenta de azi pe treapta de mâine.

Bucurați-vă!

Link-uri utile:

Lansarea proiectului AICI

Fotografii AICI

Comentarii AICI

 

Vizualizări: 2123

Răspunsuri la Aceste Discuţii

 Un dar minunat! Aţi pus în el, dragoste, dăruire şi mult suflet! Noi l-am găsit sub bradul de Craciun şi ne-am bucurat  de el ca nişte copii. Mulţumesc tuturor celor care s-au ocupat de această antologie! E minunată ca  voi!

Mulţumesc Însemne Culturale! Sărbători fericite în continuare!

Multumesc din suflet pentru acest minunat dar! Felicit pe toţi cei care au lăsat câte un gând între aceste minunate coperte şi nu în ultimul rând pe voi, cei care aţi ostenit la săvârşirea antologiei şi aţi făcut posibilă apariţia ei.

Sărbători binecuvântate tuturor şi l acât mai multe proiecte!

Iată un eveniment de gală într-o sală de expoziții! Aici și-au dat întâlnire artiști și condeieri deopotrivă. Un critic comun (iubitorul de frumos) își exprimă bucuria de a fi invitatul special al acestui eveniment. Nu știe ce să privească mai întâi: pe o scenă de elită urcă, rând pe rând, șaizeci de oameni talentați, în timp ce pe simeze rotative tronează culoarea în sensuri care mai de care mai valoroase. La o masă încununată cu lauri se dau autografe pentru m(â)ine. Undeva, pe fundal, se recită poeme pentru eternitate, pe tonuri autentice. Fotografiez fiecare detaliu, sunt convinsă că acest aspect va fi la fel de prețios și când filele antologiei noastre se vor fi îngălbenit/poleit...

Nu am alte cuvinte! Mă salvează o reverență pe care o fac în fața voastră, făuritori de frumos! Felicitări pentru harul pe care-l aveți fiecare în parte și pe care știți să-l ridicați cu lejeritate pe un piedestal incontestabil!

Cu prețuire,

gina zaharia

Felicitari!

Felicitari echipei care s-a straduit sa puna in sacul Mosului acest dar de Craciun.

Admirabila coperta si punerea in pagina!

Am rasfoit cu bucurie si emotie paginile "Autografului" pana cand am descoperit cu surpriza ca sunt "rezidenta in Romania" . Atunci bucuria s-a inecat in lacrimi.  Cine a putut interpreta  faptul ca m-am nascut in anul 1931 in Basarabia Regatului Romaniei ( si de fapt am stat doar 3 zile acolo) copilaria petrecand-o in Botosani, studiind la Iasi, iar din 1963  pana azi locuind in Bucuresti, ca sunt REZIDENTA in Romania? Aceasta pe langa alte inexactitati si interpretari eronate strecurate in prezentarea mea. De altfel, nici portretele aparute in Antologie nu sunt cele oferite de mine pentru editare. Nu stiu cine a facut alegerea, nu le consider reprezentative si cred ca macar as fi trebuit  consultata, daca cele oferite nu au fost pe plac.

Cu mulțumiri alese tuturor!

și, da îmi doresc ambele cărți în biblioteca mea, un pas făcut alături de oameni de valoare și cuvânt.

Adelaida, vom repara acea eroare, deși nu ai fost deloc clară în CV, oricine ar fi interpretat astfel. Ai scris că te-ai născut în Basarabia, iar acum locuiești în România. Alte inexactități? Care ar fi? CV-ul trimis de tine îl avem. Nu-l puteam pune în forma aceea.

Am afișat Antologia online ca să putem interveni acolo unde e nevoie până a o tipări. Te rog mult să ne spui exact unde am greșit și ce lucrări ai vrea să apară. Vom verifica exact ce ai trimis tu.

adelaida mateescu a spus :

Felicitari echipei care s-a straduit sa puna in sacul Mosului acest dar de Craciun.

Admirabila coperta si punerea in pagina!

Am rasfoit cu bucurie si emotie paginile "Autografului" pana cand am descoperit cu surpriza ca sunt "rezidenta in Romania" . Atunci bucuria s-a inecat in lacrimi.  Cine a putut interpreta  faptul ca m-am nascut in anul 1931 in Basarabia Regatului Romaniei ( si de fapt am stat doar 3 zile acolo) copilaria petrecand-o in Botosani, studiind la Iasi, iar din 1963  pana azi locuind in Bucuresti, ca sunt REZIDENTA in Romania? Aceasta pe langa alte inexactitati si interpretari eronate strecurate in prezentarea mea. De altfel, nici portretele aparute in Antologie nu sunt cele oferite de mine pentru editare. Nu stiu cine a facut alegerea, nu le consider reprezentative si cred ca macar as fi trebuit  consultata, daca cele oferite nu au fost pe plac.

Silvia, va fi un singur volum și nu două, doar electronic nu ne-a dat voie să afișăm într-un singur volum, fiindcă ISSUU primea maxim 500 pagini, iar Antologia are peste 600. Imediatt ce știm exact prețul de la editură, vom trimite mesaj fiecărui autor. Cu drag,

talpos silvia a spus :

Cu mulțumiri alese tuturor!

și, da îmi doresc ambele cărți în biblioteca mea, un pas făcut alături de oameni de valoare și cuvânt.

Thank you, Santa;)

Unii ştiu că apariţiile în antologii nu intră-n sfera mea de interes, dar aici am găsit oameni atât de calzi, deschişi, deosebiţi încât am fost mai mult decât onorat de propunerea de a fi inclus în ACEASTĂ antologie. Onorat de propunere, onorat de a fi între aceleaşi coperţi cu oameni pe care-i stimez şi-i îndrăgesc. Mulţumiri iniţiatorilor, mulţumiri viitorilor mei vecini de... file.

Sărbători Fericite !

Mă alătur și eu celor care apreciază munca pe care ați depus-o în ajunul sărbătorilor pentru a ne face o surpriză deosebită. Vă mulțumim și cu siguranță și Andrei și Alexandru Bolache vor  dori să avem acest volum în bibliotecă.

Vă urăm din toată inima :La mulți ani Însemne Culturale!La mulți ani domnule da Coza!

Am primit un frumos cadou, Moşul a fost generos anul acesta! :)) Felicitări pentru munca depusă, vă îmbrăţişez cu drag!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 1 oră în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 2 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 2 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 2 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 3 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 3 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Maria îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog SONET LXXVII  (Mamă) a lui BOTICI GABRIELA
cu 5 ore în urmă
Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 10 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 11 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 13 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor