Nu a greşit cine a spus că un necaz atrage după sine altul! Nu sunt o fatalistă, dar constat surprinsă cum anumite întâmplări se produc exact, conform tiparului. Am intrat într-o nebuloasă opacă ce pare că nu are început şi nici sfârşit. Rătăcesc fără ţintă către nicăieri, invocând providenţa să-mi conducă paşii orbi către...undeva. Simt cum mă învăluiesc umbrele neliniştii coborâte din ceaţa minţii obosite de atâta căutare, dar nici un fir de lumină nu străbate prin zidul de nepătruns al destinului. Îmi închid teama într-un colţ prea neîncăpător al inimii şi o ferec cu lacătul şubred al speranţei. Îi aud geamătul sufocat, dar o las în seama gândurilor pe care i le trimit în ajutor şi care sper, că vor fi destul de convingătoare pentru a o linişti.
  Aud paşi şovăielnici încurcându-se în norul de incertitudine prin care păşesc şi eu de ceva timp, dar nu sunt ai mei. O prezenţa stranie mă însoţeşte, se apropie, mă atinge, apoi îmi impune, pur şi simplu, acceptarea. Mă împotrivesc fără prea mult zel, căci ştiu cât de dârză e şi că nu mă pot măsura cu ea în starea de abandon psihic în care mă aflu. Şi ea ştie şi îmi pătrunde în minte ca o buruiană parfumată dar invazivă şi perenă. Am recunoscut-o! E Resemnarea, cea care demult pierduse războiul cu mine şi care acum se întorcea implacabilă, să domnească iar pe tronul lăsat vacant de predecesoarea ei, Indoiala.
  Confuză şi...resemnată, din ce în ce mai mult, continui să bâjbâi prin nebuloasa mea, lăsând doar instinctul să îmi conducă paşii orbi către o lumina oricât de firavă ar fi. Am nevoie să mă pot orienta într-un fel, în acest labirint întunecat din care trebuie să ies într-un final! Fac un apel disperat către Speranţa pe care am lăsat-o de pază la poarta inimii, în care Teama îşi urlă furia, captivă. Nu ştiu dacă voi putea conta pe ajutorul ei, dar...sper. Aha, dacă sper înseamnă că sosesc întăriri! Trebuie să-mi croiesc cărare prin ,,buruiana"ce-mi împiedică paşii şi îmi cufund mâinile în pletele ei, căutăndu-i rădăcina. Resemnarea îmi înfăşoară degetele avide, şerpuind lipicioasă printre ele, căutând să scape. Îmi urcă pe braţe încercând să le secătuiască vigoarea, dar Speranţa lupta alături de mine acum şi împreună găsim rădăcina rea pe care o smulgem fără cruţare!
  Sângele ei verde îmi arde mâinile, dar am speranţa victoriei ce-mi alină durerea atroce. La picioarele mele pulsează în agonie iarba cea rea.Tăcerea ciudată se lasă din nou peste universul acesta care m-a înghiţit. Teama nu se mai aude ţipând dezlănţuită. Inima nu mai zvâcneşte sălbatic sub zvârcolelile ei înnebunite. O pace binecuvântată se aşterne peste sufletul greu încercat şi îmi ridic fruntea către înalt, unde intuiesc seninul cerului, iar ochii se străduiesc să perceapă acea rază de lumină timidă ce soseşte în sfârşit, pe aripile speranţei libere. Drumul e lung, lumina e încă departe, oceanul gri în care înot pare fără margini, dar  am zărit sclipirea luminii şi promisiunea albastră a cerului.Voi zbura către viaţă iar, pe aripa şovăielnică a Speranţei.

Vizualizări: 100

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Interesant și plăcut textul, diferite stări ale sufletului puse în una câte una, într-un ritm, la un moment dat. Mai bine zis într-un război continuu. E de bine când speranța învinge.

Te rog, Silvia lasă pauze între semnele de punctuație și cuvânt.

Drumul e lung, lumina e încă departe, oceanul gri în care înnot, pare fără margini, dar am zărit...

înnot - corect înot

Am citit cu plăcere și aștept alte bucăți de proză. Trebuie să ai curaj.

Sofy

Multumesc din suflet pentru observatii si popas,d-na Sofia!Accept sfaturi  cu multa bucurie si voi incerca sa le folosesc cat mai bine in scrierile mele!

Bravo Silvia! Un text foarte interesant și frumos! Trăiri ale eului  intim ,o luptă interioară a pozitivismului contra negativității foarte bine reprezentată cu multă sensibilitate și delicateță. Admirație draga mea! 

Ce ne-am face dacă n-ar exista speranța? :) Un text frumos scris, l-am citit cu plăcere!

Va multumesc pentru popas si aprecieri!Cu respect,Silvia.

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 33 minute în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 43 minute în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 43 minute în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 44 minute în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 2 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 2 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Maria îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog SONET LXXVII  (Mamă) a lui BOTICI GABRIELA
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 9 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 9 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 11 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor