Discuţiile lui Iolanda (63)

Discuţii începute (10) Răspunsuri Activitatea Recentă

Legi nescrise

Se uita la ei doi. Şarpele geloziei îi pişca obrajii, cu limbi de foc. Ştia că roşeşte. Şi ştia că şi el o vede. Dar nu-i păsa. Chiar nu-i…

Început de Iolanda

12 Feb 5, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Bine ai venit in viaţa mea

Privea pe geam. Ochii ei scrutau întunericul. Vântul îi adia uşor părul, înfiorând-o cu atingerea lui caldă.  Cerul plin de stele, îi lumin…

Început de Iolanda

10 Feb 5, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Lacrimă cu soţ, în delta sufletului

Ştiu că undeva dincolo de noi amândoi, umbra aşteptărilor îşi lungeşte forma pe lespedea timpului, atârnând de-un fir de aţă pe-un mosor de…

Început de Iolanda

8 Ian 29, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Veşmântul-fantezie

M-am întors pe dos şi mi-am golit buzunarele sufletului. N-am găsit nimic acolo. Cred că şi ultimul mărunţis l-am dat cuiva. Nu-mi amintesc…

Început de Iolanda

6 Ian 29, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Am să mă nasc coral

Ştii ce-am să fac de azi înainte?! Am să-mi înfăşor sufletul gol în jurul tău, asemeni unei primăveri şi-am să-ţi golesc salcâmii de fiecar…

Început de Iolanda

6 Ian 27, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Un vis ţie, un sărut mie

O iau la goană printre vise. Dintr-un vis în celălalt, din ce în ce mai aproape. Mai aproape de cine, mai aproape de ce? Pe aleile inimii m…

Început de Iolanda

10 Ian 27, 2014
Răspunsul lui Iolanda

imPULSURI

A trecut ceva vreme de când sufletul meu nu i-a mai vorbit sufletului tău, aşa cum te-am obişnuit, în gânduri-rânduri devoalate. O fi vina…

Început de Iolanda

6 Ian 25, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Testamentul meu, Ploaia

Se va face noapte, cândva, peste sufletul meu rebel. O altfel de noapte decât cea în care m-ai strâns în braţe şi mi-ai sărutat privirea şi…

Început de Iolanda

8 Ian 25, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Eu sunt o clipă

Am să m-apropii de tine şi-am să-ţi spun pentru ultima dată: - TACI! Taci cuvintele nespuse încă. Am obosit să le port cu mine înţelesul, s…

Început de Iolanda

6 Ian 22, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Scrisori peste vremuri

Haina iubirii mai stă închisă într-un singur nasture. Şi ezit să-l deschei. Ezit să las vântul de primăvară lină să-mi sărute trupul, gându…

Început de Iolanda

8 Ian 21, 2014
Răspunsul lui Iolanda

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, redactor Revista „Eminesciana”

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

GABRIELA RAUCĂ - poetă, artistă, realizatoare emisiuni Radio ProDiaspora, redactor Revista „Eminesciana”

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - scriitoare

MIHAELA POPA - poetă

CARMEN POPESCU - scriitoare, realizatoare emisiuni Radio Vocativ

PETRUȚ DAN (CĂMUI) - poet, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - scriitor

MIHAI KATIN - scriitor

GRIG SALVAN - scriitor, cantautor

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Vasilisia Lazăr a contribuit cu răspunsuri la discuţia Nănașa a utilizatorului Bircea Marian
cu 4 ore în urmă
Lui Vasilisia Lazăr i-a plăcut discuţia Nănașa a lui Bircea Marian
cu 4 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog se scutură o primăvară peste noi a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 4 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cu-aripi de ierburi nalte și descânt - vilanelă* (pastorală) a utilizatorului gabriel cristea
cu 4 ore în urmă
Lui Nikol MerBreM i-a plăcut discuţia Alergătorul singuratic a lui Grig Salvan
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a contribuit cu răspunsuri la discuţia Alergătorul singuratic a utilizatorului Grig Salvan
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Bătrân abac a utilizatorului Monica Pester
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Când... a utilizatorului Monica Pester
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Egoism (Ion Lazăr da Coza) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nopți se sparg de întuneric a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sub clipocitul vâslei solitare a utilizatorului gabriel cristea
cu 5 ore în urmă
Grig Salvan a comentat în legătură cu videoclipul lui Grig Salvan
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nenuntitul a utilizatorului Suchoverschi Gheorghe
cu 5 ore în urmă
Grig Salvan a contribuit cu răspunsuri la discuţia Alergătorul singuratic a utilizatorului Grig Salvan
cu 5 ore în urmă
Grig Salvan a contribuit cu răspunsuri la discuţia Alergătorul singuratic a utilizatorului Grig Salvan
cu 6 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Eu pentru tine viață-nsemn a utilizatorului carmen popescu
cu 6 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Inefabila erezie a educației a utilizatorului Costel Zăgan
cu 6 ore în urmă
Grig Salvan a contribuit cu răspunsuri la discuţia Alergătorul singuratic a utilizatorului Grig Salvan
cu 6 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondelul viselor a utilizatorului Suchoverschi Gheorghe
cu 6 ore în urmă
Grig Salvan a contribuit cu răspunsuri la discuţia Așteptându-i pe ruși a utilizatorului Grig Salvan
cu 6 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor